Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 20 oktober 2016
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 5,9 mm, med 18K guldlås, längd 78,5 cm, vikt 32,0 g.
HÄNGE, 18K vitguld, droppslipad akvamarin ca 0,40 ct, 15 briljanter ca 0,15 ctv, ca TW-W/VS-SI, vikt 1,1 g.
ENSTENSRING, 18K guld, 1 briljantslipad diamant 0,40 ct, W(H)/SI, enligt gravyr, stl 18,00 mm, vikt 3,2 g.
DIAMANTER, 23 st, briljantslipade, 1,12 ctv, blandade storlekar, ca W-TCape/ VS-P, en diamant är skadad.
DIAMANTER, 15 st, briljantslipade, ca 3,20 ctv, ca 0,12 -0,30 ct, ca TW-Cape/SI-P, 3 med skador på rondisten.
DIAMANT, briljantslipad, 0,28 ct ca River/SI, 5 briljantslipade diamanter 0,42 ctv ca River-Cr/VS.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,15 ct, ca Cr/VS, nagg, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,14 ctv, stl 17 mm, vikt 3,5 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W/VS, stl 18,25 mm, vikt 3,5 g.
ENSTENSRING, 18K roséguld, briljantslipad diamant 0,25 ct, ca TW(G)/VS2, stl 16,25, vikt 2,7 g.
RING, 18K guld, 3 gammalslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W-TCr/SI-P, stl 18,5 mm, vikt 3 g, sliten fattning.