Avslutad | Klassiska – Lördag 19 november 2016
PEHR ZETHELIUS, silver, matgaffel 1+1, svensk rund och spets, Stockholm, 1783, 2.a I.Sandbeck, Stockholm, 17/1800-tal, vikt 173,3 g, sköld, monogramgravyr, slitage.
MATSKEDAR, 5 st, silver, svensk rund, bla Lars Boye, Stockholm, 1771, resterande Stockholm, sent 1700-tal, vikt 349,3 g, gravyr, skålar något tunna på högerkant, slitage pga ålder.
ALLIANSRING, 18K vitguld, safirer, 4 briljantslipade diamanter 0,32 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 17,75 mm, vikt 3,6 g
ARMBAND, 18K vitguld, 13 baguettslipade safirer, 91 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW/VS, längd 19,5 cm, vikt 9,1 g.
ARMBAND, 18K guld, 2 ovalslipade blå safirer 3,52 ctv enligt gravyr, 46 briljantslipade diamanter 2,30 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS-SI, längd 19 cm, vikt 17,3 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter 1,03 ctv, ca TW/VVS, stl 17,5 mm, vikt 6,7 g.
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K vitguld, 17 briljantslipade diamanter 1,20 ctv, ca TW/VVS, Per Sköld Stockholm 1985, stl 17,5 mm, vikt 9,3 g.
Visa varaSmycken Brosch
PER SKÖLD, brosch, 18K guld, 11 briljantslipade diamanter 1,70 ctv, ca W/VS, signerad Pers 1/2, Stockholm 1989, 4,3 x 3,7 cm, vikt 15,9 g. (d)
Visa varaSmycken Ring
TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter 0,57 ctv enligt gravyr, ca TW/SI, stl 19 mm, vikt 2,9 g
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,74 ct, ca TW(G)/SI1, 12 briljantslipade diamanter ca 0,84 ctv, ca W-TCr/VS, stl 16 mm, vikt 5,3 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 21 briljantslipade diamanter ca 1,47 ctv, ca W-TCr/VS, en diamant ca P, stl 16 mm, vikt 3 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, kors, 11 prinsesslipade diamanter ca 1,32 ctv, ca TW/VS-SI, längd 49 cm, vikt 9,2 g, en diamant har en skada i ett hörn.
RING, 18K vitguld, 3 briljanter och 6 åttkantslipade diamanter ca 0,29 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stl 16,25 mm, gravyr, vikt 3,5 g.
RING, platina, cabochonslipad ceylonsafir ca 7 ct, 6 st åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv varav en sten har en skada, stl 16,25 mm, vikt 5,3 g.
RING, 18K vitguld, odlad pärla, 12 briljanter 0,47 ctv enligt gravyr ca W/SI (en har en större natural), stl 19 mm, vikt 4,9 g.