Avslutad | Klassiska – Lördag 19 november 2016
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,07 ct, ca F(TW)/SI2, 26 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, en diamant har ett nagg i rondisten, stl 17 mm, vikt 3,5 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,13 ct, W(H)/SI1, laserinskription på rondist IGI 189566465, IGI cert 189566465, 68 mindre briljantslipade diamanter ca 0,95 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17+ mm, vikt 6,2 g.
BÄGARE, silver, invändigt förgylld, av konisk form med vågband, på räfflad fot, Mikael Hammarberg, Härnösand, 1769, höjd 23,4 cm, vikt 382,8 g, fot med ägarmonogram, senare graverad, bucklor, slitage.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 1,43 ctv (0,72 ct + 0,71 ct, laserinskription på rondist), D(River)/SI1, IGI Diamond Report 214643196 och 224658597, baguetteslipade diamanter ca 0,97 ctv, ca TW-W/VS, kransarna med baguetteslipade diamanter är löstagbara, vikt 7,4 g, stift.
ENSTENSRING, 18K, vitguld, briljant 0,17 ctv, ca W/VS, vikt 1,8 g, stl. 16,25 mm
HÄNGE/KEDJA, 18K, guld, brosch/hänge, 1927, kedja 60 cm, gravyr, vikt 14,4 g
BROSCH, 18K guld, safir, rubin, samaragder och rosenslipade diamanter, löv, längd 5,2 cm, vikt 9 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 2,00 ct, TCr(I)/SI1, HRD certifikat 09021894044, 2 droppslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TCa/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 4,7 g, mittsten med brott på kuletten.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,60 ct River(D/SI 1, IGI report 214641666, 20 baguettslipade diamanter 0,53 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 5,7 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS, stl 17,75 mm, vikt 5,7 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W(G-H)/P, stl 17 mm, vikt 2,3 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W-TCr(H-I)/P, stift, vikt 1,5 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, stl 18,5 mm, vikt 4,3 g.
RING, 18K vitguld, prinsess 1,02 ct, TW(F)/VVS1, GIA certifikat 1156239474, 26 briljantslipade diamanter ca 0,59 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,5 mm, vikt 6,4 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,50 ct, TW(F)VS1, GIA inskription på rondisten 3235373003 , 26 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,5 mm, vikt 5,8 g.