301 - 320 av 377
1...151617...19 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 19 november 2016

Klubbad för

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,07 ct, ca F(TW)/SI2, 26 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, en diamant har ett nagg i rondisten, stl 17 mm, vikt 3,5 g.

Utrop: 58 000 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,13 ct, W(H)/SI1, laserinskription på rondist IGI 189566465, IGI cert 189566465, 68 mindre briljantslipade diamanter ca 0,95 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17+ mm, vikt 6,2 g.

Utrop: 74 000 kr

BÄGARE, silver, invändigt förgylld, av konisk form med vågband, på räfflad fot, Mikael Hammarberg, Härnösand, 1769, höjd 23,4 cm, vikt 382,8 g, fot med ägarmonogram, senare graverad, bucklor, slitage.

3 000 kr

Utrop: 3 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 1,43 ctv (0,72 ct + 0,71 ct, laserinskription på rondist), D(River)/SI1, IGI Diamond Report 214643196 och 224658597, baguetteslipade diamanter ca 0,97 ctv, ca TW-W/VS, kransarna med baguetteslipade diamanter är löstagbara, vikt 7,4 g, stift.

Utrop: 69 000 kr

Ädelstenar Rubiner

RUBIN, oval blandslipning, 1,48 ct.

4 600 kr

Utrop: 4 600 kr

ÖRHÄNGEN, 18K, guld, skruv, odlade pärlor, vikt 2,9 g,

900 kr

Utrop: 1 100 kr

PÄRLRING, 18K, guld, odld pärla, rubiner, vikt 3,5 g stl. 18,0 mm

1 000 kr

Utrop: 1 200 kr

ENSTENSRING, 18K, vitguld, briljant 0,17 ctv, ca W/VS, vikt 1,8 g, stl. 16,25 mm

Utrop: 2 700 kr

ARMRING, 18K, guld, månsten, ametist, pärlor svensk 1959, vikt 10,2

3 500 kr

Utrop: 3 500 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K, guld, brosch/hänge, 1927, kedja 60 cm, gravyr, vikt 14,4 g

4 300 kr

Utrop: 4 600 kr

BROSCH, 18K guld, safir, rubin, samaragder och rosenslipade diamanter, löv, längd 5,2 cm, vikt 9 g.

2 800 kr

Utrop: 3 200 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 2,00 ct, TCr(I)/SI1, HRD certifikat 09021894044, 2 droppslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TCa/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 4,7 g, mittsten med brott på kuletten.

Utrop: 148 000 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,60 ct River(D/SI 1, IGI report 214641666, 20 baguettslipade diamanter 0,53 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 5,7 g.

Utrop: 140 000 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS, stl 17,75 mm, vikt 5,7 g.

Utrop: 9 500 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W(G-H)/P, stl 17 mm, vikt 2,3 g.

Utrop: 3 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W-TCr(H-I)/P, stift, vikt 1,5 g.

5 800 kr

Utrop: 3 300 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, stl 18,5 mm, vikt 4,3 g.

7 800 kr

Utrop: 8 800 kr

RING, 18K vitguld, prinsess 1,02 ct, TW(F)/VVS1, GIA certifikat 1156239474, 26 briljantslipade diamanter ca 0,59 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,5 mm, vikt 6,4 g.

58 000 kr

Utrop: 66 000 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,50 ct, TW(F)VS1, GIA inskription på rondisten 3235373003 , 26 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,5 mm, vikt 5,8 g.

Utrop: 26 000 kr

HÄNGE, 18K vitguld, 1 odlad droppformad sötvattenspärla ca 11,65 mm, 80 paveinfattade briljantsliapde diamanter ca 1,40 ca cW-Cr(H-J)/VS, höjd 4,2 cm, vikt 7,4 g.

Utrop: 8 700 kr