Avslutad | Klassiska – Lördag 19 november 2016
BROSCH, 18K guld, blå sten, orientaliska pärlor, antik, Stockholm 1906, diameter 2,4 cm, vikt 5,3 g.
BROSCH, 18K guld, blomma, odlad pärla 6 mm, 12 runda fasetterade blå safirer, mått 4,2 cm, vikt 14,3 g, etui.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter 1,00 ctv, W/SI, Schalin, stl 16,75 mm, vikt 6,3 g
COLLIER, 18K guld/vitguld, 42 briljant/åttkantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VS, längd 42 cm, vikt 60,1 g
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 59 briljantslipade diamanter ca 1,22 ctv, ca TW(G)/VS, längd 18,2 cm, vikt 9,4 g.
RING, 18K vitguld med oval rubin 1,69 ct, 70 st briljantslipade diamanter 0,45 ctv, TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 3,9 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,23 ct, TW(F)/VVS1, HRD certifikat 15036512001, stl 17,5 mm, vikt 4,1 g.
ENSTENSRING, 18K guld, 1 briljantslipad diamant 1,31 enligt gravyr ca TCr-CR(I-J)/SI2, stl 16,50 mm, vikt 7,9 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 19 smaragdslipade smaragder ca 5,00 ctv, stl 17,00+mm, vikt 6,5 g, inneslutningar som når ytan, 1 med mindre nagg.
2 SORGSMYCKEN, armband och brosch, silver, fasetterad onyx, armbandet stämplat CW Täckholm, Stockholm år 1900, broschen LL&C, Stockholm 1892, säkerhetskedja, vikt 36,6 g och 5,3 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 95 briljanter ca 0,80 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 18,5 cm, vikt 8,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 12 prinsesslipade diamanter ca 0,50 ctv, 14 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca Ca-Light Brown/SI, stift/clips, vikt 9,5 g.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca TW(G)/SI, stl 14,5 mm, vikt 3,2 g.
RING, 18K guld, 24 briljantslipade diamanter 0,90 ctv, ca TW(G)/SI-P, stl 14,5 mm, vikt 8,6 g, 5 diamanter med skador.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, blå safir ca 1,00 ct, 12 briljanter ca 0,24 ctv, stl 19,25 mm, vikt 3,2 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct ca W/VS1, mindre skada på kuletten, stl 16,75 mm, vikt 2,4 g.