Laddar...

Aktivera zoom-läge

Budhistorik

Inga bud

Auktionsnr: 80

Varunr: 1 281 768

Silver

Skål

SOCKERSTRÖSKÅL, silver, av oval form, delvis godronnerad, uppsvängad hänklar, knopp med bladdekor, på rombformad platta upphöjd på fyra kulfötter, empire, Michael Olof Barkman, Varberg, 1821, längd 17,2 cm, höjd 19,4 cm, vikt 315,3 g, ägargravyr, lock sitter inte helt tätt mot skål, 1 kulfot är sned, därför står inte skålen helt rakt på platt yta, mindre bucklor, slitage pga ålder.

För fullständiga villkor se våra köparvillkor.