Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 september 2016
PÄRLCOLLIER, odlade barocka sötvattenspärlor, lås i silver, längd 62 cm, vikt 77,6 g.
RING, 23K guld, 1 ovalslipad smaragd ca 1,80 ct, 4 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, stl 18,25 mm, vikt 5,8 g, omgjord, smaragd med inneslutning som når ytan, kan ej mäta djup på smaragd pga fattning.
ENSTENSRING, 18K vitguld, 1 droppslipad rosenslipad diamant, ca 5,74x6,70 mm, täckt fattning, stl 18,25 mm, vikt 3,2 g, små inneslutningar synliga under 10X lupp.
COLLIER, sterling silver, odlade sötvattenspärlor, vissa platta, längd 42 cm, vikt 30,8 g.
HÄNGE, silver, stenar och odlade sötvattenspärlor (en barock, en bouton), vikt 26,2 g.
SKÅL, silver, hamrad yta, signerad P.B, Ceson, Göteborg, 1975, diameter 11,2 cm, höjd 4,6 cm, vikt 111,1 g, brukslitage.
2 SUPKOPPAR, silver, invändigt förgyllt, cylindrisk form, Jakob Lundberg, Stockholm 1831 och Anders Petter Lundquist, 1855, Stockholm, höjd 3,5 cm, vikt 64,7 g, 1 med senare tillagt mynt i botten , Gustav III, 1777, lagning.
UPPSATSSKÅL, silver, med blom och lövdekor, nyroko, Gustaf Graumann, Falun, 1860, diameter 15,2 cm, höjd 13,2 cm, vikt 219,5 g, bucklor, oxiderad, slitage pga ålder.
SUPKALK, silver, invändigt förgylld, girlang dekor, Carl Petter Öberg, Strängnäs, 1818, höjd 10,5 cm, vikt 42,4 g, ägargravyr, bucklor, slitage pga av ålder.
ÖRHÄNGEN, 18k guld, odlade pärlor ca 8 mm, gröna turmaliner, 12 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, vikt 4,5 g, krokar
ÖRHÄNGEN, sterling silver, odlade persikofärgade boutonformade sötvattenspärlor 8 mm, vikt 1,5 g, stift.
PÄRLCOLLIER, 3 rader odlade grå barocka sötvattenspärlor, lås i sterling silver, längd 45 cm, vikt 75,9 g.