Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 september 2016
RING, 18K guld, 49 briljantslipade diamanter ca 050 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 17,8 g, gravyr.
COLLIER, lapis lazuli kulor, doserade, ca 8,10-10, 15 mm, med 18K guldlås, längd 63,4 cm, vikt 53,7 g
ALLIANSRING, 18K guld, 15 briljantsliapde diamanter 0.15 ctv ca W/VS, Shalins, stl 18,75 mm, vikt 6,9g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6,6-7,1 mm, med 18K guldlås, längd 43,4 cm, vikt 25,1 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6,9 mm, off round, med cylindriskt 18K guldlås, längd 44,5 cm, vikt 26,4 g.
COLLIER, 18K guld, lapis lazuli, kulor ca 10,00-10,20 mm, senare lås i förgyllt silver, längd 51,3 g, vikt 70,2 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 5.5-6.0 mm, med 18K guldlås, avtagbart hänge 18K guld odlad pärla, längd 42,4 cm, längd hänge 2,0 cm, vikt 20,0 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 3,2-6,7 mm, med 18K vitguldlås, 2 rund fasetterade smaragder, längd 64 cm, vikt 31,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, stjärnor, 50 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, längd 1,0 cm, vikt 2,7 g, stift, behöver omrodieras.
DESSERTBESTICK, 12 delar, silver, Parad, gafflar och knivar med rostfria stålblad, formgiven av Sven Arne Gillgren, GAB, Stockholm, bla 1964, total vikt 398.6 g.
RING, 18K vitguld, akvamarin ca 1,90 ct, stl 17,75 mm, vikt 3,2 g, minimala nagg på rondisten.
RING, 18K vitguld, ovalt fasetterad blå safir, 2 briljantslipade- och 6 åttkantslipade diamanter 0,09 ctv enligt gravyr, stl 16,25 mm, vikt 3,4 g.