Avslutad | Klassiska – Lördag 24 september 2016
RING, 18K vitguld, blå safirer ca 3,89 ctv, 68 briljantslipade diamanter ca 0,94 ctv, ca W(H)/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 5,9 g.
RING, 18K vitguld, 5 blå safirer ca 0,83 ctv, 6 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv ca TW-TCr/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 1,7 g.
RING, 18K vitguld, rubiner ca 3,83 ctv, diamanter ca 0,97 ctv, ca TW-W/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 5,7 g.
ARMBAND, 18K guld, rubiner ca 1,24 ctv, briljantslipade diamanter 0,34 ctv, längd 18 cm, vikt 3,3 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 63 briljantslipade diamanter ca 3,30 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, längd 18,5 cm, vikt 12,2 g.
RING, 18K vitguld, droppslipade samt 1 briljantslipad diamant ca 0,82 ctv, ca TW(G)/SI, stl 17 mm, vikt 3,2 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant 1,38 ct, ca TCa(L)/SI1,10 briljantslipade diamanter ca 0,07 ctv, stl 17 mm, vikt 4,3 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade tahitipärlor ca 13,7 mm, 2 briljantslipade diamanter 0,42 ctv, ca TW(G)/VS-SI, stift, vikt 10,6 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade south sea pärlor ca 11,6 mm, diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-TCr/SI, längd 3 cm, stift, 7,4 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, droppslipad smaragd ca 4,81 ct, 50 briljantslipade diamanter ca 0,47 ctv, längd 40 cm, vikt 6,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca TW-W/SI-P, vikt 2,0 g, stift.
ALLIANSRING, 18K guld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,75+ mm, vikt 2,6 g.
CARMOSÉÖRHÄNGEN 18K vitguld, 2 blå safirer ca 1,70 ctv, 24 briljanter ca 0,90 ctv, ca TW/VS-SI, stift/clips, vikt 4,8 g.
HÄNGE/BROSCH/KEDJA, ca 22/18K guld, turkos, sötvattenspärlor ca 5,5-7,5 mm, längd 59,5 cm, vikt 42 g, kedja 18K guld,
Silver Fat
FAT, silver, pärlbård, svagt hamrad yta, Oscar Sjögren Göteborg 1920, diameter 24 cm, vikt 1065 g, 2 mindre bucklor.
BESTICKSERVIS, 36 delar, Prins Albert, silver, 6 matknivar, 6 matgafflar, 6 matskedar, 6 bordsknivar, 6 bordsgafflar, 6 bordsskedar, GAB 1970-tal, vikt 1772,5 g.
BESTICKSERVIS, 32 delar, Prins Albert, silver, 4 matknivar, 4 matgafflar, 4 matskedar, 4 bordsknivar, 4 bordsgafflar, 4 bordsskedar, 4 smörknivar, GAB 1970-tal, vikt 1368,6 g.