Avslutad | Klassiska – Lördag 24 september 2016
PÄRLRING, platina, 12 mm odlad grå Tahitipärla, 16 briljanter ca 0,65 ctv, ca W/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 13,4 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade tahitipärlor ca 13x11 mm, droppformade, 34 briljanter ca 1,50 ctv, ca TW-TCa/VS, stift, vikt 17,3 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr/P, stift, vikt 1,4 g.
COLLIER, 18K guld, 1 rund fasetterad citrine, 11 fröpärlor, John Pettersson eftr, Stockholm, 1909, längd 42,9 g, vikt 9,0 g.
ARMBAND, 18K guld, 2 rund fasetterade rubiner, 1 gammalslipad diamant ca 0,07 ct, Stockholm 1912, längd 19,8 cm, vikt 18,4 g, lagning, slitage.,
RING, 18K vitguld, blågrön kuddslipad turmalin ca 1,50 ct, 12 briljanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS (1 dia mindre skada på underdelen, 3 dia har 1 mkt litet nagg), stl 17+ mm, vikt 4,5 g.
VAPENRING, 18K guld, adliga ätten Rennerfeldt 572, stl 19,75 mm, vikt 18,7 g.
Visa varaSmycken Ring
VAPENRING, 18K guld, adliga ätten Rennerfeldt nr 572, stl 15 mm, vikt 5,5 g, gravyr.
Visa varaSmycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 blå safirer ca 1,80 ctv, 6 briljanter ca 0,07 ctv, stift, vikt 3,1 g.
RING, 18K guld, blå safir ca 0,95 ct, 3 briljanter ca 0,04 ctv, stl 15,75 mm, vikt 2,6 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, blå safir ca 0,90 ct, 3 briljanter, ormlänk, längd 40,5 cm, vikt 3,9 g.
HÄNGE/KEDJA 14/9K guld, kula med kors, bergskristall, blå emalj, 19 rosenslipade diamanter, längd hänge 5,3 cm, längd kedja 78,8 cm, vikt 40,2 g, skada på emalj.
RING, 18K guld, 4 ovalslipade ametister, akvamariner, granater, peridoter och citriner, stl 17,50 mm, vikt 7,8 g, nagg på fasetterade kanter, 1 akvamarin skadad.
RING, 14K guld, blomma, 1 rund fasetterad safir, 12 gammalslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca W-CR/ SI-P1, 1 rosenslipad diamant, Ryska stämplar (Moskva 1908-1926), stl 17,50 mm, vikt 2,5 g, skada på diamanter, nagg på safir.
HÄNGE, 14K guld, hjärta, bergskristall, omkring 1890, med plats för foto, höjd 2,9 cm, vikt 9,8 g, gravyr.
RING, 18K guld, 77 briljantslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca W-TCa/VS-SI, stl 18,25 mm, vikt 17,1 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,30 ct samt 0,33 ct, ca TW/VS, stift, vikt 1,9 g.
RING, 18K guld, 26 baguetteslipade diamanter ca 0,67 ctv, ca TW-W/VS, stl 18 mm, vikt 4,9 g, svaga fattningar, en diamant med nagg ute i kanten.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, blå safir 1,76 ct enligt gravyr, 10 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW(G)/VS, stl 17 mm, vikt 5,1 g.