Avslutad | Klassiska – Lördag 22 oktober 2016
HÄNGE, 18K vitguld, droppslipad akvamarin ca 0,40 ct, 15 briljanter ca 0,15 ctv, ca TW-W/VS, vikt 1,0 g.
BESTICKSERVIS, 61 delar, silver, Rosenholm, 11 bordsgafflar, bordsknivar, 13 smörgåsgafflar, smörgåsknivar, 13 kaffeskedar, formgiven av Jacob Ängman 1932, GAB, Eskilstuna, 1900-tal, totalvikt 2115,3 g, knivar med rostfria stålblad.
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18K vitguld, 2 odlade droppformade pärlor ca 7,4 mm, 14 mediumslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca W/ VS, några P1, millegrain dekor, höjd 2,8 cm, vikt 4,1 g, stift, etui.
ENSTENSRING, 23K guld, 1 briljantslipad diamant ca 0,48 ct, ca Cr-Tcape(K)/P1, fattning i 18K vitguld, stl 17,25+, vikt 4.8 g, gravyr,
BROSCH, 18K guld, rubiner, safirer, briljantslipad diamant 0,10 ct, ca Cr/VS, franska stämplar, vikt 16,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor ca 11,00 mm, barocka, åttkant-, briljant och gammalslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca W(H)/VS-SI, vikt 9,6 g, stift/clips, 2 diamanter är skadade.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, barocka odlade pärlor ca 8,5 mm, 2 mediumslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca Cr/VS, vikt 3,1 g, saknar snurrebussar.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/platina, barocka odlade pärlor ca 9,5 mm, 2 mabépärlor, 22 åttkantslipade diamanter ca 0,22 ctv, stift, saknar snurrebussar, en diamant är skadad.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stift, vikt 1,5 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 mediumslipade diamanter ca 1,08 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI1-SI2, stift, vikt 1,8 g.
ARMBAND, 18K guld/silver, grön glassten, 2 rosenslip dia ca 0,005 ctv, ca 1900-tals, längd 17,5 cm, vikt 7,1 g, liten bristning i guldet vid fattningen
RING, 18K guld, citrin ca 12,80 ct, Laver-Lindbom, Stockholm 1963, stl 16,25+, vikt 12,4 g
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 53 briljantslipade diamanter ca 3,70 ctv, ca W-Cr/VS-SI, längd 17 cm, vikt 9,5 g.
RING, 18K vitguld, blå safirer ca 0,20 ctv, 7 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv ca TW-Ca/SI-P, stl 17 mm, vikt 5,4 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18k vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,77 ctv, ca TW(F-G)/VS, vikt 1,6 g, stift, 1 snurrebuss saknas