Avslutad | Klassiska – Lördag 22 oktober 2016
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade Tahitipärlor ca 12-13 mm, 42 briljantslipade diamanter 0,74 ctv, ca TW/VS, längd 2,7 cm, vikt 11,9 g, stift, påse.
TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-TCr/VS, John Petterssons Eftr Juvelerar, Stockholm 1963, stl 18,5 mm, vikt 2,2 g, slitna klor, graverad, en diamant har natural vid rondisten.
RING, 18K guld, rubiner ca 0,50 ctv, 5 briljanter ca 0,30 ctv, ca TCa/VS-SI, stl 15,75 mm, vikt 5,6 g.
MATSKEDAR, 3, silver, modell svensk rund och spets, 1 okänd mästare "BLC under krona", Stockholm, 1771, 2 Carl Fredrik Seseman, Arboga, 1803, 3 Anders Hjulström, Köping, 1822, vikt 199,9 g, ägargravyr, skålar något slitna på högerkant, slitage pga ålder.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade mabépärlor ca 12,5 mm i diameter, stift, vikt 7,7 g.
RING, 18K vitguld, smaragdslipad diamant ca 0,82 ct, ca TW(F)/VS1, graderad av IGI 20816134, ej cert, 18 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/VS, stl 17 mm, vikt 4,1 g, mittsten med mindre nagg på kronan.
RING, 18K vitguld, 96 briljantslipade diamanter ca 2,10 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 6,3 g, ett diamant har nagg.
TENNISARMBAND, platina, 59 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca W-TCr/SI-P1, längd 18,5 cm, vikt 18,1 g
ARMBAND, 18K vitguld, briljant 0,30 ct, ca W(H)/SI, briljanter 0,08 ctv, längd 19 cm, vikt 1,6 g.
ARMBAND, 18K guld, briljant ca 0,20 ct, ca W/SI, 12 briljanter ca 0,10 ctv, längd 19 cm, vikt 2,4 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 27 blå safirer ca 6,97 ctv, 270 briljantslipade diamanter ca 4,38 ctv, ca W(H)/SI, längd 19 cm, vikt 14,3 g.
ALLIANSRING, platina, 15 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, stl 17,25 mm, vikt 3,6 g.
PÄRLCOLLIER, 46 odlade sötvatten, guldspänne 18K, guld, ametist samt guldlås 18K längd 45 cm
Visa varaSmycken Pärlcollier
PÄRLCOLLIER, 76 odlade saltvattenspärlor ca 6,5 mm, guldlås 18K, längd 70 cm