Avslutad | Klassiska – Lördag 22 oktober 2016
HÄNGE/KEDJA, 18K guld/roséguld, hjärtslipad diamant ca 0,80 ct, Yellowish Brown /SI2, ankarkedja 45 cm, vikt 2,1 g.
TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 briljanter 0,56 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI, stl 17 mm, vikt 2,9 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter 0,80 ctv, TW(G)/SI1, 2 IGI Diamond Reports 159556795 samt 159543713, stift, vikt 1,8 g.
PÄRLCOLLIER, möjligen orientaliska pärlor, mittpärla odlad, doserade, ca 2,0-5,5 cm, lås i platina med tre gammalslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TCr-CR(I-J)/SI, längd 52,0 cm, vikt 8.9 g, säkerhetskedja.
COLLIER, äkta färgstenar ca 445 ctv, 10 rader, justerbar längd, total vikt med snören 95,5 g.
RING, 18K guld, ovalslipad blå safir ca 1,40 ct, 36 briljantslipade diamanter ca 0,54 ctv, ca TW(G)/VS, stl 17 mm, vikt 8,9.
ARMBAND, 18K vitguld, 44 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca W-CA/P1-2, längd 18,2 cm, vikt 25,4 g, en diamant är skadad, lödning vid lås.
RING, 18K vitguld, 20 diamanter (16 briljant och 4 enkelslip) ca 0,70 ctv, ca TW-W/VS (en liten dia skadad), 2 smaragder (en med hålighet), 3 safirer (slitna fasettkanter), stl 17,5 mm, gravyr, tillv av Bo Dolk i Stockholm 1997, vikt 7,3 g.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,52 ct, ca TW(F)/SI1, stl 20 mm, vikt 12,8 g
ENSTENSRING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,20 ctv ca W/VS, hack (möjligen en natural), stl 18,25 mm, vikt 2,4 g, Stockholm, 1899.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslip diamanter 1,00 ctv enligt gravyr, ca W/P, stl 15,75+ mm, Schalins, vikt 6,2 g, en diamant har ett nagg i kronan.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter 0,38 ctv enlig gravyr, ca TW/VS-SI, stl 15,5 mm, vikt 4,6 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca TCr(I)/VS, vikt 1,2 g.
ALLIANSRING, 18K roséguld, 24 briljantslipade diamanter, ca 1,20 ctv, ca TW(G)/VS-P1, stl 17,00 mm, vikt 1,9 g.
RING, 18K vitguld, 7 ca 0,25 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 2,1 g, svensk importstämpel.