341 - 360 av 408
1...171819...21 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 22 oktober 2016

Klubbad för

ENSTENSRING, 18K, vitguld /guld, briljant ca 0,10 ctv ca W/VS, vikt 8,3 g, stl. 16,0 mm

Utrop: 3 500 kr

LJUSSTAKAR, 1 par, silver, 2 armad, barockstil, svensk importstämpel, längd 31,5 cm, höjd 18,0 cm, totalvikt 1133,5 g, fylld fot.

2 600 kr

Utrop: 2 800 kr

ALLIANSRING, 18K, guld/vitguld, 5 briljanter ca 0,20 ctv ca W/VS, vikt 4,8 g, stl. 19,0+

Utrop: 3 100 kr

CARMOSÉRING, 18K, vitguld, 9 briljanter ca 0,34 ctv ca W/VS, vikt 3,3 g, stl. 17,75 mm

Utrop: 3 500 kr

HÄNGE, 18K, vitguld, briljant ca 0,42 ctv, TW(F) VS2, vikt 3,0 g

6 000 kr

Utrop: 6 900 kr

COLLIER, bärnsten, kulor, ca 11 - 18 mm, längd 70 cm.

3 600 kr

Utrop: 1 100 kr

W.A BOLIN, hänge, 18K guld/vitguld, rubiner, smaragder, 3 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ägg, höjd 2,3 cm, vikt 5,3 g.

4 300 kr

Utrop: 2 400 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,63 ct ca TW/VS, K. Torndals, Stockholm 1982, stl 17,5 mm, vikt 2,4 g

4 200 kr

Utrop: 4 800 kr

ALLIANSRING, platina, safirer, 3 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv ca TW-W/VS, CG Hallber Stockholm 1960, stl 17,5 mm, vikt 3,9 g, nagg, safiren med slitna fasetter.

3 200 kr

Utrop: 3 500 kr

Ädelstenar Topas

IMPERIAL TOPAS, 7,84 ct, triangulär slipning, orange ton.

Utrop: 15 600 kr

HÄNGE/KEDJA, platina, gammalslipad diamant ca 1,80 ct, ca TCa/P3, skador på rondisten, kedjan 43 cm (alternativt 36 cm), vikt 6,1 g totalt.

RING, oxiderat silver, ametist ca 27,00 ct, ca 68 rubiner och 68 tsavoriter (en sten saknas) ca 2,00 ctv, stl 16,5 mm, vikt 23,3 g.

Utrop: 6 900 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW/VVS, Atelier Ajour Stockholm 1956, längd 18 cm, vikt 9,2 g, skada på länk.

Utrop: 3 200 kr

RING, 18K guld, smaragdslipad diamant ca 1,00 ct, ca Cape/P 1, 12 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, stl 17,5 mm, vikt 12,1 g.

Utrop: 17 000 kr

RING, 18K guld, 4 prinsesslipade diamanter ca 0,60 ct, ca TW-W/VS, 17,25 mm, vikt 5 g.

Utrop: 6 500 kr

ÖRHÄNGEN, 1 par, 18K guld, 14 rund fasetterade smaragder, 8 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W(H)/VS-SI, längd 1,9 cm, vikt 6,6 g, stift.

3 400 kr

Utrop: 3 900 kr

ÖRHÄNGEN, 1 par, 18 K guld, 2 odlade pärlor ca 9,3 mm, 4 briljantslipade diamanter ca 0,03 ctv, stift signerade Schoeffel, höjd 2,0 cm, vikt 5,4 g, stift.

2 100 kr

Utrop: 2 000 kr

RING, 18K vitguld, 80 briljant- och 95 baguetteslipade diamanter ca 3 ctv, ca W-CA/SI-P, stl ca 17,5 mm, vikt 14,5 g.

Utrop: 13 800 kr

RING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,75 ct, ca TW/SI2, stor natural i kronan invid rondist, 6 mindre diamanter ca 0,12 ctv, 18 mm, vikt 1,5 g.

9 000 kr

Utrop: 9 900 kr

COLLIER, 18K vitguld/silver, rosenstenar, 3 syntetiska korunder, längd 44,5 cm, vikt 8,1 g.

5 600 kr

Utrop: 5 500 kr