Avslutad | Klassiska – Lördag 22 oktober 2016
ENSTENSRING, 18K, vitguld /guld, briljant ca 0,10 ctv ca W/VS, vikt 8,3 g, stl. 16,0 mm
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, 2 armad, barockstil, svensk importstämpel, längd 31,5 cm, höjd 18,0 cm, totalvikt 1133,5 g, fylld fot.
ALLIANSRING, 18K, guld/vitguld, 5 briljanter ca 0,20 ctv ca W/VS, vikt 4,8 g, stl. 19,0+
CARMOSÉRING, 18K, vitguld, 9 briljanter ca 0,34 ctv ca W/VS, vikt 3,3 g, stl. 17,75 mm
W.A BOLIN, hänge, 18K guld/vitguld, rubiner, smaragder, 3 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ägg, höjd 2,3 cm, vikt 5,3 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,63 ct ca TW/VS, K. Torndals, Stockholm 1982, stl 17,5 mm, vikt 2,4 g
ALLIANSRING, platina, safirer, 3 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv ca TW-W/VS, CG Hallber Stockholm 1960, stl 17,5 mm, vikt 3,9 g, nagg, safiren med slitna fasetter.
HÄNGE/KEDJA, platina, gammalslipad diamant ca 1,80 ct, ca TCa/P3, skador på rondisten, kedjan 43 cm (alternativt 36 cm), vikt 6,1 g totalt.
Visa varaSmycken Ring
RING, oxiderat silver, ametist ca 27,00 ct, ca 68 rubiner och 68 tsavoriter (en sten saknas) ca 2,00 ctv, stl 16,5 mm, vikt 23,3 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW/VVS, Atelier Ajour Stockholm 1956, längd 18 cm, vikt 9,2 g, skada på länk.
RING, 18K guld, smaragdslipad diamant ca 1,00 ct, ca Cape/P 1, 12 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, stl 17,5 mm, vikt 12,1 g.
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18K guld, 14 rund fasetterade smaragder, 8 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W(H)/VS-SI, längd 1,9 cm, vikt 6,6 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18 K guld, 2 odlade pärlor ca 9,3 mm, 4 briljantslipade diamanter ca 0,03 ctv, stift signerade Schoeffel, höjd 2,0 cm, vikt 5,4 g, stift.
RING, 18K vitguld, 80 briljant- och 95 baguetteslipade diamanter ca 3 ctv, ca W-CA/SI-P, stl ca 17,5 mm, vikt 14,5 g.
RING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,75 ct, ca TW/SI2, stor natural i kronan invid rondist, 6 mindre diamanter ca 0,12 ctv, 18 mm, vikt 1,5 g.