Avslutad | Julklapps – Lördag 17 december 2016
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W-TCr/SI-P, Schalin, stl 18+ mm, vikt 3,3 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, TCr(I)/VS, stl 18,5 mm, vikt 4,0 g.
HELALLIANSRING, platina, 19 carréslipade rubiner ca 2,66 ctv, svagt slitna fasettkanter, stl 16,25 mm, vikt 2,9 g.
KEDJA, 18K guld, rund ankarlänk, 1800-tal, lås med initialer, längd 170 cm, vikt 14,9 g.
RING, 18K vitguld, briljant ca 0,36 ct, ca Cr(J)/VS, 2 briljanter ca 0,20 ctv ca TCr-Cr/VS, stl 19,25 mm, vikt 2,4 g.
HÄNGE/KEDJA, 14K/18K vitguld, 1 grå och 1 vit oval odlad pärla, 7 åttkantslipade diamanter ca 0,07 ctv, ca TCr/VS-SI, 45 cm ankarkedja, vikt 3,8 g.
COLLIER, ÖRHÄNGEN, förgyllt silver / 18K guld, citriner och pärlor, höjd 4,6 cm, längd 48 cm, total vikt 27,6 g.
COLLIER, silver/14K guld, smaragd, gammal- och rosenslipade diamanter ca 1 ctv, jugend, längd 45 cm, vikt 11,2 g, en diamant är skadad.
RING, 14K guld/silver, gammal- och rosenslipade diamanter ca 2,00 ctv, antik, stl 16,75 mm, vikt 2,9 g, något skadat etui, en diamant är skadad.
RING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 1,25 ct, ca TW(G)/SI2, 2 trapetsslipade diamanter ca 0,25 ctv, stl 17 mm, vikt 3,4 g, mittstenen sitter aningen löst i fattningen, gravyr.
HÄNGE, 18K vitguld/guld, kors, 22 prinsesslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, ca 2,3 x 2,0 cm, vikt 6,7 g.
RING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,73 ct, ca Crystal(J)/P1-P2, svart emaljkrans, stl 15,25 mm, vikt 3,6 g.
PÄRLCOLLIER, 2-radigt, odlade pärlor ca 7,75 mm, lås i 18K vitguld, åttkantslipde diamanter ca 0,30 ctv ca W/VS-SI, längd 42 cm.