Avslutad | Julklapps – Lördag 17 december 2016
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade pärlor 7,9 mm, 4 briljanter ca 0,42 ctv, ca TW-W/VS, stift, vikt 3,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K, guld / vitguld, rubiner, 10 briljanter ca 0,20 ctv, ca W/VS, clips, vikt 12,0 g
DIAMANT, 1,01 ct, briljantslipad, TCr(I)/VVS1, HRD Stenkuvert 14033255001, förseglad.
DIAMANT, 0,92 ct. briljantslipad, Cr(J)/VS1, HRD Diamond Dossier 15039901002, förseglad.
DIAMANT, radiantslipad, 1,16 ct, TCr(I)/IF, förseglad HRD 16003761001, stenkuvert.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 85 briljantslipade diamanter ca 2,13 ctv, ca TW-TCr/VS, längd 18 cm, vikt 6,4 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 22 briljanter ca 0,66 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 3,2 g.
BROSCH, 18K vitguld, 19 blå safirer ca 11,50 ctv, 40 åttkantsl diam ca 0,30 ctv, vikt 18,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K, vitguld , turmaliner, citriner, granater, clips, 3,3 x 2,5 cm, vikt 14,8 g, några stenar med skador, svaga fattningar.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljantslipade damaner ca 1,04 ctv, ca TW-TCr/VS, vikt 2,8 g, stift.
BROSCH/HÄNGE, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 1,25 ctv enlig gravyr, ca W-TCR/SI-P, längd 3,3 cm, vikt 11,4 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 1,00 ctv, TW(G)/VS2, GIA Diamond Dossier 2238372500 och 2237252118, vikt 1,4 g, stift.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,30 ctv, ca W/SI, vikt 0,9 g, stift.
ARMBAND, 18K guld, fattningar i silver, antikslipade diamanter, emalj, antik, Giron & Löngren, Stockholm 1843, längd 19 cm, vikt 30,5 g, emaljskador, nagg och en diamant med skada. Mittstenen ca 0,30 ct.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,77 ct TW/VS enligt gravyr, Kaplans Safir 1978, stl 16 mm, vikt 2,5 g.