Avslutad | Julklapps – Lördag 17 december 2016
RING, 18K vitguld, blå safir ca 1,50 ct, 30 briljantslipade diamanter ca 2,44 ctv, ca TCr-TCa/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 6,2 g, en diamant är skadad.
ÖRHÄNGEN, 18K, guld / vitguld, 6 briljanter ca 0,08 ctv TW/VS, clips / stift, vikt 9,3 g
ÖRHÄNGEN, 18K, guld, vikt 2,3 g 8 briljant ca 0,07 ctv, ca W/VS, odlade svarta pärlor, stift
ARMRING, BROSCH, 14K guld, antika, ca 1880-tal, brosch med hårgömma, vikt 65,4 g totalt, originaletui märkt J. Tostrup Juvelerer Kristiania.
ARMBAND, 18K rodierat guld, 175 briljanter ca 1,25 ctv, ca W/VS-SI, längd 18 cm, vikt 11,3 g, lagad, stämplad GHA.
RING, 18K guld/vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, TW-Cr/VS, stl 18 mm+, vikt 3,6 g.
ARMBAND, 18K guld, 14 ovalslipade färgstenar bl.a. citrin, granat, peridot och ametist, ca 12 ctv, slitna fasettkanter, längd 21 cm, vikt 5,8 g, märken i guldet vid låset.
ENSTENSRING, platina, 950 /1000 "Tiffany " briljant ca 0,25 ctv TW/VS, stl. 16,0 mm
COLLIER, platina med guldinlägg, gammalslipad briljant ca 0,34 ctv Cr /P1, brilj. ca 0,07 ct, W/VS vikt 11,3 g, längd 38 cm
MANTELLI, collier, 18K roséguld, rosenkvarts, onyx och odlade sötvattenspärlor, Italien, längd 100 cm, vikt 35 g.
18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,09 ct, ca W(H)/VVS 2- VS 1, navett- och briljantslipade diamanter 1,00 ctv, design Egger, stl 16 mm, vikt 7,6 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 1,05 ct, ca TW-W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 6,7 g, en diamant med natural på rondisten.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,62 ct, TW(F)VVS1, HRD inskription 16006155002, 26 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,5 mm, vikt 2,8 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,50 ct, TW(F)/VS1, GIA diamond dossier 2226870155, stl 17 mm, vikt 4,0 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 1,00 ctv, TW(F)/VS1, GIA diamond dossier 1219518579 och 3215801883, vikt 1,6 g, stift.