Avslutad | Julklapps – Lördag 17 december 2016
GEORG JENSEN, 3 sockerskedar, Ornamental no 41, sterlingsilver, Köpenham n, efter 1945, svenska importstämplar, vikt 139,5 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,70 ct, ca Cape(M)/ VS 1, stl 15,5 mm, vikt 3,8 g.
WA. BOLIN, örhängen, 1 par, 18K vitguld, 2 odlade pärlor ca 7,25 mm, 22 åttkantslipade diamanter ca 0,18 ctv, Stockholm 1965, vikt 7,8 g, skruv, originaletui samt ytterkartong.
BESTICKSERVIS, 160 delar, 12 matskedar, matgafflar, matknivar, fiskknivar, fiskgafflar, dessertknivar, dessertgafflar, kaffeskedar, 11 teskedar, 10 saltskedar, 1 såsslev, 6 tårt/smörgåsgafflar, svenska och utländska stämplar, bla Stockholm, 1920, totalvikt 6921,1 g, vissa knivar med rostfria stålblad, gravyr, vapen.
CLAES GIERTTA, brevkniv, sterlingsilver, 3 doserade hexagoner, signerad, Stockholm 1983, längd 21,6 cm, vikt 88,9 g. (b)
WA BOLIN, ring, 18K guld, 22 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 15,5 mm, vikt 4,8 g.
CARRERA Y CARRERA, örhängen, 18K vitguld, Sevilla Earrings, ref 11873020101/476666, 112 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW/VVS-VS, vikt 15,3 g, originaletui, certifikat från maj 2011.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS- SI, 20 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/VS, vikt 3,1 g, stift, båda mittstenarna med nagg på kuletten.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW(F-G)/VS1, 20 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW-W/VS, vikt 4,1 g, stift, snurrebussar i silver diamantkubvert GIA 5156570324 och 2156685392.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,70 ct, ca TW(F)/VS1, 22 briljantslipade diamanter ca 0,64 ct ca TW-W/VS, stl 16,5 mm, vikt 3,1 g.
CARMOSÉRING, 14K vitguld, 17 briljantslipade diamanter, varav 1 kuddslipad, ca 0,34 ctv, ca W-TCa(H-K)/VS-P, stl 17,75+ mm, vikt 3,8 g.
PÄRLCOLLIER, 2-radigt, odlade pärlor, ca 6,00-8,50 mm, lås i 18K vitguld, sockertoppslipad blå safir, 6 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS, längd ca 49 cm, Gullfaxe, Stockholm år 1973, en diamant har en mindre skada i rondisten.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljant ca 0,23 ct, ca TW/VS, 42 cm ankarkedja, vikt 2,5 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, 7 briljanter ca 1,15 ctv, ca W-Cr/VS-SI, ankarkedja 41/39 cm, vikt 3,9 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 73 briljanter ca 2,56 ctv, ca TW-TCr/VS, några SI, längd 18 cm, vikt 7,6 g.