Avslutad | Moderna – Lördag 13 augusti 2016
RING, 14K guld, briljant ca 0,50 ct, ca TW(G)/VS, stl 18,25 mm, vikt 7,2 g, ett litet nagg på rondisten
LAPPONIA, örhängen, 1 par, Fruity, sterlingsilver, Christophe Burger, längd 3,2 cm, vikt 10,1 g, stift, påse.
RING, 18K vitguld, 35 briljantslipade diamanter ca 0,68 ctv, 32 baguettslipade diamanter ca 1,32 ctv, ca TW-W /VS-P, stl 16,25+ mm, vikt 14,4 g
RING, 18K vitguld, briljant 0,31 ct enligt gravyr, ca TW/VS, Michael Chavanne, Stockholm 1977, stl 17,5+ mm, vikt 6,0 g
ARMBAND, 18K vitguld, 60 briljantslipade trumaliner ca 3,60 ctv, 60 briljantslipade peridoter ca 4,20 ctv, 200 briljantslipade diamanter ca 2,40 ctv, ca TW-Cr/SI, längd 19 cm, vikt 33 g
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,58 ct, TW(F)/ VVS1, 36 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W-Ca(H-L)/SI, BA Konstgjuteri 2000, stl 19 mm, 12,8 g
JOHAN ROHDE, 1 par dessertbestick, sterlingsilver, Acorn/Konge, gaffel och sked, för Georg Jensen, efter 1945, svensk importstämpel, vikt 62,6 g, bruksslitage.
PÄRLCOLLIER, 14K vitguld, ärtlänkskedja, 14 odlade pärlor ca 10,1 - 11,8 mm i olika färger, längd 75 cm, vikt 47,5 g (varav kedjan ca 18,8 g).
LAPPONIA, örhängen, 1 par, Borea, sterlingsilver, spektrolit, Zoltan Popovits, längd 2,6 cm, vikt 7,7 g, stift.
LAPPONIA, örhängen, 1 par, Brasilia, sterlingsilver, grönt glas, Zoltan Popovits, längd 3,4 cm, vikt 10,9 g, stift.
LAPPONIA, örhängen, 1 par, Nautilus, sterlingsilver, pärlemor, Zoltan Popovits, längd 3,2 cm, vikt 7,6 g, stift, påse.
ENSTENSRING, platina, 1 briljantslipad diamant 0,40 ct, TW(G)/SI1, delvis Engelsk stämpel, stl 17,50 mm, vikt 4,0 g, GIA diamond dossier, nummer 2176876042, 04.08.2014, inköpt på Vanbrunn, etui och ask.
ARMBAND, 10K vitguld, 80 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS-SI, längd 18,1 cm, vikt 11,8 g.
ENGELBERT, alliansring, 18K vitguld 12 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW(G)/VS, stl 15,5 mm, vikt 2,6 g, gravyr.
RING, 18K 3-färgat guld, treenighetsmodell, helallians, 84 briljanter ca 0,75 ctv, ca TCr/SI, stl 17,25+ mm, vikt 9,6 g.
LAPPONIA, örhängen, Descriptive, sterlingsilver, bärnsten, Poul Havgaard, längd 1,9 cm, vikt 12,9 g, stift.