Avslutad | Moderna – Lördag 13 augusti 2016
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 safirer ca 0,90 ctv, 24 briljanter ca 0,36 ctv, ca TW/VVS-VS, stift, vikt 3,1 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN 18K vitguld, 2 briljanter ca 1,04 ctv, ca TW(G)/VS och SI1, stift, vikt 1,6 g.
Silver Kaffeservis
TESERVIS, 3 delar, silver, tekanna, gräddkanna & sockerskål med hänklar, räfflad dekor med liknande knopp, tekanna med elfenbens inlägg, CG Hallberg, Stockholm, 1907 och 1909, vikt 1024,6 g.
GEORG JENSEN, salt & pepparkar, sterlingsilver, modell 433, Köpenhamn 1933-1944, svenska importstämplar, höjd 5,0 cm, vikt 38,2g.
TAPIO WIRRKALA, snapsglas/ljusstake, sterlingsilver, hamrad yta, signerad, Kultakeskus, Käsityö, Finland, 1972, höjd 10,4 cm, vikt 94,7 g, smärre brukslitage.
OLE LYNGGAARD, ring, 18K guld, Kvist ring, 9 mm odlad pärla, 17 briljantslipade diamanter ca 0,21 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 14,1 g.
LAPPONIA, örhängen, 1 par, Aallot, sterlingsilver, Björn Weckström, längd 1,5 cm, vikt 8,5 g, stift, påse.
LAPPONIA, örhängen, 1 par, Sorgente, sterlingsilver, akryl, Björn Weckström, höjd 6,0 cm, vikt 10,9 g, stift, påse.
OLE LYNGGAARD, ring, Love, 18K guld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, stl 16,5 mm, vikt 10,1 g
DIOR, ring, 18K guld, Oui, briljantslipad diamant 0,03 ct, stl 16 mm, vikt 1,7 g, cert.
ENGELBERT, enstensring, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 0,45 ct, ca W/VS, stl 19,75 mm, vikt 12,8 g, gravyr originaletui.
ÅSA HALLQVIST, armring, Grässtrån, sterlingsilver, Stockholm 2006, vikt 25,3 g, (d).
NIKLAS EJVE, collier, sterlingsilver, Stockholm 2009, längd 47 cm, vikt 55 g, originalask (d).
GAUDY, 2 stycken armringar, sterlingsilver, Stockholm 1985 och 1986, ca 6,7 x 6,7 cm samt ca 7 x 7 cm, vikt 34 g
LAPPONIA, collier, Kilimanjaro, sterlingsilver/acryl, design Björn Weckström, längd 80 cm, vikt 97 g.