Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 4 augusti 2016
ZENITH, fickur, 54 mm, Serie nr. 2240711, Boett nr. 3022967 / 1631, silver (800), ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1918.
DAMUR, 10 x 23 (31) mm, Boett nr. 864984, stål (staybrite), manuell, plexiglas, skadad urtavla, formverk, diamanter på boetten (6 st. 8/8, en skadad), ca 1940.
TISSOT, PR 50, Boett nr. J126/226K, damur, 25 mm, bicolour, quartz (går ej), safirglas, datum, skadad urtavla, originallänk, viklås, ca 1995.
Klocktillbehör Fickur
ETUI, till fickur, brunt, 111 x 95 x 28 mm, (N.L. Svensson, Ur & Guldsmedsaffär, Göteborg).
must de CARTIER, Tank, Cal 78-1 (ETA 2512-1), Boett nr. 3 156188, damur, 21 x 20 (28) mm, förgyllt silver, manuell, skadad urtavla, defekt, skadad boett, OBS: totalskadat glas/urtavla, läderband, originalspänne, ca 1985.
Klocktillbehör Rolex
GLASRING, "fluted bezel", till Rolex, herrur, 40 mm, 18K guld, vikt 11,8 gram, passar sexsiffrig referens.
ZENITH, fickur, 51 mm, savonett, Serie nr. 2880076, Boett nr. 8044992, doublé, ankargång, skadad urtavla, skadad boett, gravyr, monogram, ca 1929.
Klockor Roamer
ROAMER, Stingray, Boett nr. 469-1230.001, damur, 22 x 22 (28,5) mm, doublé, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1970.
HELLAS, Antimagnetic, Boett nr. 2182141, damur, 24 mm, doublé, manuell, plexiglas, datum, ca 1950.
Klocktillbehör Rolex
URTAVLA, till Rolex Oyster Perpetual Day-Date II, herrur, svart/rosé index, skadad (9/10), inklusive visare, passar till Ref nr. 218235, ca 2015.
Klocktillbehör Rolex
URTAVLA, till Rolex Oyster Perpetual Day-Date II, herrur, koppar/svarta romerska siffror, skadad (9/10), passar till Ref nr. 218235, ca 2015.
ZENITH, fickur, 52 mm, Serie nr. 2410143, Boett nr. 3190815 / 4449, silver (800), ankargång, skadad urtavla, visare saknas, bucklor, ca 1919.
Klocktillbehör Rolex
LÄNKBIT, till Rolex herrur Oysterlänk, stål/guld, bredd 15,5 mm, inklusive skruv.
Klocktillbehör Rolex
URTAVLA, till Rolex OP Day-Date (T SWISS MADE T) herrur, champagne/index, skadad (7/10), passar Ref nr. 18038 och Ref nr. 18238.
Klockor Universal
UNIVERSAL, Geneve, damur, 18,5 mm, Cal 501, Boett nr. 45539/2, doublé (20 micron), manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1955.