Avslutad | Klockor – Lördag 2 juli 2016
CERTINA, New Art, Cal 25-02, Boett nr. 441.3810.68, herrur, 33,5 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1970, box.
OMEGA, fickur, 50 mm, savonett, Cal 37.6S.17P, Serie nr. 8516725, Boett nr. 9432433, 14K guld (Boliden), ankargång, skadad urtavla, monogram, bucklor, ca 1938, läderpåse.
INTERNATIONAL WATCH CO, fickur, 51 mm, savonett, Cal 53 (H5), Serie nr. 699551, Boett nr. 863649, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1918, läderpåse.
OMEGA, fickur, 53,5 mm, savonett, "Rödtolva", Serie nr. 4727513, Boett nr. 5582049, 18K guld, ankargång, ej signerad urtavla, skadad urtavla, innerlock i 18K guld, monogram, bucklor, ca 1915, kedja i gulmetall, läderpåse.
J.W. BENSON, By Special warrant to H.M. the late Queen Victoria, Ludgate Hill, London, fickur, 48,5 mm, savonett, Serie nr. 1102764, Boett nr. 5636, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, defekt, monogram, bucklor, ca 1903.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 79173, Serie nr. K423964, Cal 2235, Verk nr. A 0766939, Boett nr. 2060, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, safirglas, datum, diamanturtavla (2 st. 8/8), Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62523D-18-DE11/468 B, ca 2001, box.
ZENITH, herrur, 34 mm, Cal 2572 PC, Boett nr. 46.0291.380, doublé, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1980.
OMEGA, Seamaster, Cal 266, Serie nr. 14210779, Ref nr. KO 2791, Boett nr 2791-4, herrur, 36 mm, guld på stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, skadad boett, OBS: verkhållare saknas, ca 1954.
CERTINA, DS Podium, Precidrive, Serie nr. 14BC1047785, Ref nr. C001.647.11.057.00, kronograf, herrur, 44 mm, stål, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. C001647 A/STQ-BC, läderband, viklås, cert, januari 2016, box, ytterkartong.
OMEGA, Seamaster, Cal 1320, Serie nr. 40056808, Ref nr. 196.0050, Boett nr. 196.0050 / 398.0838, herrur, 29 x 39 mm, stål/guld, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, läderband, originalspänne i stål, ca 1977.
Klockor Eterna
ETERNA, herrur, 33,5 mm, Ref nr. 4100.65, 14K guld, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, gravyr, läderband, originalspänne i doublé, cert, augusti 1998, box, ytterkartong.
LONGINES, kronograf, Cal 654(ETA 2824-2), Serie nr. 27696883, Boett nr. L4.661.4, herrur, 37,5 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt, lös krona/ställaxel, läderband, ca 1995.
OMEGA, damur, 22 mm, Cal 625, Serie nr. 35238597, Boett nr. 6329, 18K vitguld, manuell, safirglas, skadad urtavla, integrerad länk i 18K vitguld, Ref nr. 711.1877, längd 156-160 mm, totalvikt 41,5 gram, ca 1972.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 69168, Serie nr. 9404544, Cal 2135, Verk nr. 0839792, Boett nr. 69000 A, damur, 26 mm, 18K guld, automatisk, safirglas (skadat), datum, diamanturtavla (10 st. 8/8), skadad urtavla, Presidentlänk, viklås, Ref nr. 8570-K5/68 B, totalvikt 69,4 gram, ca 1986.
FICKUR, 67 mm, gulmetall/gunmetal, ankargång, skadad urtavla, mönster, ca 1900.
Klockor Bordsur
ASPREY, bordsur, 135 x 89 x 75, Verk nr. 348 3, gulmetall/glas, mekanisk, ankargång, hel/halvtimmes slag, skadad urtavla, defekt, skador på urverk, ca 1980.
OMEGA, Seamaster, Electronic (f 300 Hz), Chronometer, Cal 1250, Serie nr. 32846624, Ref nr. ST 198.001, Boett nr. 198.001, herrur, 36,5 mm, stål, stämgaffel (går ej), plexiglas, datum, skadad urtavla, ca 1970, metallänk ej original.
Klockor Georg Jensen
GEORG JENSEN, design Thorup & Bonderup, Serie nr. 71464, Ref nr. 1346, damur, 25 mm, 18K guld, quartz, safirglas, originallänk (skadad), längd 167 mm, 2000.
CARTIER, Panthère, Serie nr. 001784, Boett nr. 112000 R, damur, 21,5 x 21,5 (29,5) mm, stål/guld, quartz, safirglas, skadad urtavla, originallänk (1-rad), viklås, ca 1990.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Ref nr. 6917, Serie nr. 6093885, Cal 2030, Verk nr. 741563, Boett nr. 6900, damur, 26 mm, stål/vitguld, automatisk, plexiglas, datum, diamanturtavla (10 st. 8/8), skadad urtavla, skadad krona / hals, Jubileelänk , viklås, Ref nr. 62510D/568-C, ca 1981.