Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 16 juni 2016
ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 4 blå safirer ca 0,40 ctv, 6 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv ca W(H)/P, huggies, vikt 3,6 g, svaga fattningar.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, blå safir ca 0,30 ct, åttkantsl diamanter ca 0,05 ctv, stl 17 mm, vikt 2,3 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6,5-6,7 mm, lås i 18K vitguld med pärla, längd 48 cm.
TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 briljanter ca 0,29 ctv, ca W/VS, stl 16,25 mm, vikt 2,6 g.
MATSKED, silver, enkelräfflad, Sverige 1796, längd 22 cm, vikt 61,9 g, gravyr, mindre bucklor på skopan.
COLLIER, ca 8 mm lapis lazuli kulor, 5 mellandelar i gul metall, dobbar, ej lås, längd 56 cm.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 36 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-W/VS-SI, vikt 4,7 g, en sten saknas, längd 3 cm, stift, vikt 4,7 g, en diamant saknas.
BENGT LILJEDAHL, collier, sterlingsilver, stavlänk, längd 62 cm, Stockholm 1977, vikt 30,3 g.
LAPPONIA, örhängen, Tiira, sterlingsilver, Börn Weckström, stift, 1,9 x 1,1 cm, vikt 4,7 g, påse.
LAPPONIA, örhängen, Urania, sterlingsilver, Zoltan Popovits, stift, 1,5 x 0,6 cm, vikt 2,4 g, påse.
11 KAFFESKEDAR, sterling silver, förgyllda, emalj i olika färger, Norge, vikt 84,8 g, etui.
RING, 18K guld/vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca TW/VS-SI, 17,75 mm, 4,3 g, gravyr.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade pärlor 5 mm, 4 briljantslipade diamanter ca 0,10 cv, stift, vikt 1,5 g.