Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 16 juni 2016
RING, 18K vitguld, 4 prinsess och 4 baguetteslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W/VS-SI, Guldsmedjan I Jönköping 2010, stl 17,5 mm, vikt 5,3 g, en baguettslipad diamant med nagg.
BROSCH/HÄNGE, 14K guld, 6 smaragder, 6 rubiner och 7 safirer ca 3,10 ctv, 17 briljanter ca 0,20 ctv, ca TCr-Cr/SI-P1, 1 dia skadad, 1 dia nagg, 1 smaragd lite skadad, vikt 8,6 g.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,18 ct, ca TCr-Cr/VS, 8 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, stl 19,5 mm, vikt 6,0 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad safir ca 1,30 ct, stl 15,75 mm, vikt 2,0 g, nagg på rondisten
ENSTENSRING, 18K guld, ovalslipad rosa safir ca 1,60 ct, Emil Lindqvist, Malmö, stl 16 mm, vikt 2,4 g
ÖRHÄNGEN, 18K guld, mabépärlor ca 6,90 mm, 2 briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca TW-W/VS, vikt 2,5 g, skruv
BROSCH, 18K guld, carréslipade rubiner, 6 rosenslipade diamanter ca 0,02 ctv, vikt 3,3 g
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 3,8-7,2 mm, 2-radigt, doserad, 18K vitguldlås, längd 42-43 cm
RING, 18K guld/vitguld, 3 gammalslipade diamanter ca 0,21 ctv, ca W(H)/SI, stl 15,5 mm, vikt 2,2 g
ARMRING, 18K guld, mabépärla ca 9,35 mm, stl 7x5,5 - 6,5 x5, justerbar, Hallbergs Guldsmeds, Stockholm 1920, vikt 7,9 g
RING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,15 ct, ca W(H)/P1, 4 rosenslipade diamanter ca 0,02 ctv, stl 15,75 mm, vikt 1,5 g
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,17 ct enligt gravyr, ca TW/VVS-VS, stl stl 17 mm, vikt 2,7 g
CARMOSÉHÄNGE/KEDJA, 14k guld, ovalslipad safir ca 0,45 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,12 ct totalt, W/VS, vikt 2,5 g, längd; hänge 1,4cm, kedja 45,5cm,
ARMBAND, förgyllt silver, lime kvarts, naturliga/syntetiska smaragder, troligen orientaliska pärlor, antik, längd 19 cm, vikt 11,7 g
RING, förgylld silver, troligen orientaliska pärlor, syntetiska smaragder, stl 16,75 mm, vikt 4,8 g
PÄRLCOLLIER, odlade bruna ovala sötvattenspärlor, även ett fåtal platta pärlor och några trumlade stenar, längd 120 cm, vikt 102,6 g