341 - 360 av 415
1...171819...21 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 16 juni 2016

Klubbad för

RING, 18K vitguld, 4 prinsess och 4 baguetteslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W/VS-SI, Guldsmedjan I Jönköping 2010, stl 17,5 mm, vikt 5,3 g, en baguettslipad diamant med nagg.

Utrop: 3 600 kr

BROSCH/HÄNGE, 14K guld, 6 smaragder, 6 rubiner och 7 safirer ca 3,10 ctv, 17 briljanter ca 0,20 ctv, ca TCr-Cr/SI-P1, 1 dia skadad, 1 dia nagg, 1 smaragd lite skadad, vikt 8,6 g.

Utrop: 4 000 kr

RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,18 ct, ca TCr-Cr/VS, 8 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, stl 19,5 mm, vikt 6,0 g.

Utrop: 3 800 kr

ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad safir ca 1,30 ct, stl 15,75 mm, vikt 2,0 g, nagg på rondisten

1 700 kr

Utrop: 700 kr

ENSTENSRING, 18K guld, ovalslipad rosa safir ca 1,60 ct, Emil Lindqvist, Malmö, stl 16 mm, vikt 2,4 g

2 300 kr

Utrop: 900 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, mabépärlor ca 6,90 mm, 2 briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca TW-W/VS, vikt 2,5 g, skruv

Utrop: 2 000 kr

TESKEDDAR, silver, Carl Lyxdorph, Malmö 1878, vikt 73,4 g

300 kr

Utrop: 350 kr

BROSCH, 18K guld, carréslipade rubiner, 6 rosenslipade diamanter ca 0,02 ctv, vikt 3,3 g

1 400 kr

Utrop: 1 200 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 3,8-7,2 mm, 2-radigt, doserad, 18K vitguldlås, längd 42-43 cm

900 kr

Utrop: 1 000 kr

RING, 18K guld/vitguld, 3 gammalslipade diamanter ca 0,21 ctv, ca W(H)/SI, stl 15,5 mm, vikt 2,2 g

1 800 kr

Utrop: 1 400 kr

ARMRING, 18K guld, mabépärla ca 9,35 mm, stl 7x5,5 - 6,5 x5, justerbar, Hallbergs Guldsmeds, Stockholm 1920, vikt 7,9 g

Utrop: 2 500 kr

RING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,15 ct, ca W(H)/P1, 4 rosenslipade diamanter ca 0,02 ctv, stl 15,75 mm, vikt 1,5 g

850 kr

Utrop: 900 kr

ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,17 ct enligt gravyr, ca TW/VVS-VS, stl stl 17 mm, vikt 2,7 g

Utrop: 2 300 kr

SYSKONRING, 14K guld, granater ca 3,00 ctv, stl 16,25 mm, vikt 3,6 g

800 kr

Utrop: 900 kr

CARMOSÉHÄNGE/KEDJA, 14k guld, ovalslipad safir ca 0,45 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,12 ct totalt, W/VS, vikt 2,5 g, längd; hänge 1,4cm, kedja 45,5cm,

950 kr

Utrop: 900 kr

ARMBAND, förgyllt silver, lime kvarts, naturliga/syntetiska smaragder, troligen orientaliska pärlor, antik, längd 19 cm, vikt 11,7 g

2 400 kr

Utrop: 1 200 kr

RING, förgylld silver, troligen orientaliska pärlor, syntetiska smaragder, stl 16,75 mm, vikt 4,8 g

1 100 kr

Utrop: 400 kr

DAVID ANDERSEN, brosch, silver, emalj, Norge, vikt 19,8 g

750 kr

Utrop: 600 kr

PÄRLCOLLIER, odlade bruna ovala sötvattenspärlor, även ett fåtal platta pärlor och några trumlade stenar, längd 120 cm, vikt 102,6 g

Utrop: 275 kr

DOSA, sterling silver, Frimurarsymboler, emalj, 36×28 mm, höjd 12 mm, vikt 26,5 g.

Utrop: 550 kr