Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 16 juni 2016
RING, Ring platina, smaragdslipad turmalin, lös i fattning 1 briljantslipad diamant, 3 åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, ca Cr/VS, 1 sten skadad, stl 16,5, vikt 3,6 gram.
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,21 ctv, ca TW/VS, stl 16 mm, vikt 2,6 g
RING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,49 ctv, ca W(H)/SI1, stl 16,75 mm, vikt 4,1 g, rodineringen har släppt på ringskenan
LAPPONIA, örhängen, Ferrara, sterlinhsilver, arbetad yta, Björn Weckström, höjd 1,7 cm, stift, vikt 5,2 g, påse.
STRÖMDAHL, STJÄRNRINGEN, enstensring, 18K guld, briljant 0,15 ct enligt gravyr, ca TW/VS, stl 16,75 mm, år 1985, vikt 2,1 g.
LAPPONIA, örhängen, Volans, sterlingsilver, Björn Weckström, stift, vikt 3 g, påse.
ENSTENSHÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,15 ct, ca TW/VS, längd 44 cm, vikt 4,4 g
RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,10 ct, ca TW-W/VS, 12 briljanter ca 0,10 ctv, stl 17,25 mm, vikt 4,0 g.
RING, 14K guld, 10 smaragder ca 1,00 ctv, 4 briljanter ca 0,03 ctv, stl 16,75 mm, vikt 2,6 g.
RING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,35 ct, ca Ca(M-N)/P, 14 åttkantslipade diamanter ca 0,25 ctv, stl 16,5 mm, vikt 5,6 g, 2 mindre diamanter med nagg och skador.
RING, 18K vitguld, blomma, briljantslipad diamant ca 0,05 ct, ca Light Yellow/SI, 8 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stl 17 mm, vikt 1,6 g.
RING, 18K guld, smaragd, 2 briljantslipade diamanter ca 0,01 ctv, stl 18 mm, vikt 2,8 g.
RING, 15K guld, 2 smaragder ca 0,80 ctv, 3 briljanter ca 0,06 ctv, Birmingham, England, stl 15 mm, vikt 2,1 g.
HÄNGE, 18K vitguld, svala, 32 svarta diamanter ca 0,18 ctv, 31 vita diamanter ca 0,22 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, vikt 1,7 g.
RING, 14K guld, 4 smaragder, 10 briljanter ca 0,25 ctv, ca W/P, stl 17,5 mm, vikt 2,2 g.