241 - 260 av 415
1...121314...21 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 16 juni 2016

Klubbad för

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6,5-7 mm, lås 18K vitguld, åttkantslipade diamanter ca 0,02 ctv, längd 48 cm.

1 600 kr

Utrop: 1 300 kr

Smycken Herring

HERRING, guld, cabochonslipad safir, 4 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stl 19,5 mm, vikt 13,3 g, 1 diamant skadad.

3 300 kr

Utrop: 2 500 kr

RING, 14K guld, 18 baguetteslipade rubiner, 22 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca W(H)/P, stl 18 mm, vikt 7,5 g, svaga fattningar.

Utrop: 2 300 kr

ÖRHÄNGEN, 14K guld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W/SI, nagg på diamant, 8 smaragder ca 0,13 ctv, stift/clips vikt 4,8 g.

Utrop: 2 500 kr

ALLIANSRING, 14K guld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W/P, 7 blå safirer, nagg och slitna fasettkanter, stl 17,25 mm, vikt 2,1 g.

Utrop: 600 kr

ALLIANSRING, 14K rodierat guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W(H)/SI, stl 16 mm, vikt 2,4 g.

2 000 kr

Utrop: 2 300 kr

RING, 14K guld, rubin, skada på underdelen, 12 baguette- och briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 3,1 g, mindre skador på 3 baguetteslipade diamanter.

Utrop: 3 900 kr

ALLIANSRING, 14K rodierat guld, 3 rubiner ca 0,70 ctv, 2 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW(G)/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 4 g, rubinerna något slitna längs rondisten, nagg på en rubin, de yttersta klorna svaga.

Utrop: 4 000 kr

DIAMANT, briljantslipad, 0,76 ct, ca TCa(L)/P2.

3 800 kr

Utrop: 3 500 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 7,00 m lås i silver, längd 45,8 cm.

400 kr

Utrop: 425 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,25 ct enligt gravyr, ca CR/VS, stl 17,25 mm, år 1963, vikt 2,1 g.

1 500 kr

Utrop: 1 700 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,26 ct enligt W-TCR/VS, stl 17,25+ mm, Sverige 1966, vikt 3,2 g.

2 200 kr

Utrop: 1 900 kr

COLLIER, kulor av howlit ca 8 mm, längd ca 120 cm, vikt 82,5 g, knutet.

375 kr

Utrop: 250 kr

DOSA, sterling silver, hundhuvud, vikt 34,6 g.

Utrop: 700 kr

COLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 8 mm, offround, varvat med kulor av onyx, längd ca 122 cm, vikt 104,8 g.

550 kr

Utrop: 250 kr

ÖRHÄNGEN, sterling silver, pärlemor, emalj, pyrit, vikt 15,8 g, stift.

500 kr

Utrop: 550 kr

HÄNGE, 18K guld/vitguld, 12 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, längd 1,9 cm, Alton, vikt 1,5 g.

Utrop: 750 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, 8 briljantslipade och 2 åttkantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca W/VS, längd 3,4 cm, vikt 3,2 g.

Utrop: 1 700 kr

RING, 18K guld, mabépärla ca 13,80 mm, 3 åttkantslipade diamanter ca 0,015 ctv, stl 16,25 mm, vikt 6,3 g.

Utrop: 1 300 kr

HÄNGE, 18K guld mabépärla ca 13,80 mm, 3 åttkantslipade diamanter ca 0,015 ctv, längd 2,4 cm, vikt 4,1 g.

700 kr

Utrop: 750 kr