Avslutad | Moderna – Lördag 16 juli 2016
COLLIER, 14K guld, 44 sargfattaded cabochonslipade månstenar, längd 38,9 cm, vikt 9,5 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,71 ct, ca TW(G)/VVS2, IGI cert F2A40166, stl 16,25 mm, vikt 5,2 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,60 ct, ca TW(G)/IF, IGI certifikat F2B80618, 34 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca W(H)/SI, stl 17,75 mm, vikt 2,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca W(H)/SI-P, stift, vikt 2,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 50 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca W(H)/SI-P, stift, vikt 3,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca W(H)/SI, stift, vikt 2,7 g.
RING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 16 mm, vikt 5,9 g.
RING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter 1,10 ctv, ca W-TCr/VS, stl 16,5 mm, vikt 10,8 g.
GEORG JENSEN, armband, sterling silver, #452, Infinity, design Regitze Overgaard, längd 19 cm, vikt 66,4 g, originaletui.
ELSA PERETTI för TIFFANY & CO., armband, platina, Diamonds by the yard, 23 sargfattade briljantslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca TW(G)/VS, signerad Peretti, T&CO., längd 18.1 cm, vikt 5,4 g, påse.
VAN CLEEF & ARPELS, örhängen, 1 par, 18K guld, Vintage Alhambra, 24 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW(G)/VS-SI, signerade VCA, franska stämplar, nummer B3100A 130, längd 1,3 cm, vikt 8,0 g, stift och clips, en diamant med inneslutning som når ytan, ett clip något stelt.
CARTIER, halsring och hänge med 3 kläppar, 18K guld/vitguld, #16324, inre omkrets 35,5 el 38 cm, vikt 44,1 g.
TIFFANY, örhängen, 950/1000 palladium, 22 diamanter ca 3,30 ctv (2 navette- 6 trapets- och 14 briljantslipade), ca TW-W/VVS-VS, skruvstift, snurrebussarna 14K vitguld, vikt 5,0 g, Tiffany-etui.
TIFFANY & CO, hänge/kedja, platina 950/1000, rosa safir ca 0,08 ct, 20 briljanter ca 0,15 ctv, ca R-TW/VVS, Tiffany & Co ankarkedja i platina, längd 40,5 cm, vikt totalt 3,8 g, Tiffany & Co tygpåse.
RING, 18K vitguld, bruna samt vita briljantslipade diamanter 2,11 ctv, ca TW-Brown/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 6,5 g.
RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 0,50 ct, ca W(H)/SI1, 2 prinsesslipade diamanter 0,33 ctv, ca W/SI, stl 17+ mm, vikt 3,7 g.
TIFFANY & CO., hänge/kedja, platina, Lucida, diamant 0.52 ct, ca River(D)/VVS2, signerad Tiffany & CO., engelska stämplar, längd 47.1 cm, vikt 3,4 g, etui, med Tiffany & CO., certifikat, nummer 22226339/H05230171.