Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 28 juli 2016
ALLIANSRING, 18K guld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca W(H)/VS, stl 16,25 mm, vikt 1,6 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 9,5 mm, förgyllt lås, längd 44 cm, vikt 59,2 g.
PÄRLCOLLIER, odlade färgade barocka sötvattenspärlor, längd 136 cm, vikt 97,7 g, knutet.
PÄRLCOLLIER, odlade barocka målade sötvattenspärlor, längd 125 cm, vikt 124,4 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,06 ct, stl 18 mm, vikt 3,1 g.
RING, 14K guld/vitguld, cabochonslipad brun agat, 32 åttkantslipade diamanter ca 0,16 ctv, stl 17,25 mm, vikt 6,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, hjärta, 20 briljanter ca 0,24 ctv ca W/SI, 2 odlade sötvattenspärlor ca 10 mm, vikt 4,8 g, stift.
COLLIER, howlit, odlade ovala sötvattenspärlor, lås i vitmetall, längd 46 cm, vikt 44,4 g.
ÖRHÄNGEN, sterling silver, 8 odlade sötvattenspärlor, vita / persikofärgade, vikt 3,3 g, krok.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljanter 0,50 ctv, enligt gravyr, ca W(H)/VS, svenska stämplar, stl 16,50 mm, vikt 2,9
RING, platina, hamrad skena, 1 rosenslipad svart diamant ca 0.25 ct, 6 briljantslipade svarta diamanter, stl 16 mm, vikt 4,1 g.