Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 28 juli 2016
LAPPONIA, örhängen, Lün, sterlingsilver, Christophe Burger, stift, diameter 1,1 cm, vikt 3,3 g.
LAPPONIA, örhängen, 2-Tu, sterlingsilver, Christophe Burger, stift, 1,4 x 1,4 cm, vikt 4,5 g.
LAPPONIA, örhängen, Emmotional, sterlingsilver, bärnsten, Poul Havgaard, stift, 2,3 x 2,3 cm, vikt 9,2 g, påse.
LAPPONIA, örhängen, sterlingsilver, bärnsten, Poul Havgaard, stift, 1,2 x 0,9 cm, stift, vikt 3,3 g, påse.
LAPPONIA, örhängen, Heart Beat, sterlingsilver, Pekka Hirvonen, stift, 2,2 x 1,5 cm, vikt 7,1 g.
Silver Kaffeservis
6 KAFFESKEDAR, silver, delvis förgyllda, längd 12,5 cm, vikt 52,6 g, Bernt Erlandsson, Kristianstad 1889.
BROSCH, 18K vitguld, safirer, rubiner, 3 åttkantslipade diamanter 0,03 ctv, 5,1 x 3,7 cm, vikt 8,5 g.
SKED, silver, Johan Adolf Seseman, Arboga 1802, fiolskaft, längd 226 mm, vikt 51,2 g, slitage, gravyr.
SKED, silver, Olof Yttraeus, Uppsala 1809, längd 205 mm, vikt 47 g, bruksslitage, gravyr.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 10-11 mm, lås i förgyllt silver, längd 45 cm, vikt 70,2 g, knutet.
PÄRLCOLLIER, odlade grå barocka sötvattenspärlor, lås med magnet, längd 47 cm, vikt 56,8 g.
HÄNGE, Mice, 18K/vitguld, citrin, guld, svarta och vita diamanter, MAW, höjd 6 cm, vikt 9,6 g.