Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 28 juli 2016
RING, 18K vitguld, smaragd 0,95 ct enl grav, 2 briljantslipade diamanter 0,08 ctv enl gravyr, ca W/VS, stl 17,5 mm, vikt 2,7 g vikt 2,7 g
RING, 18K guld, ovalslipad rubin, 8 briljantslipad diamanter ca 0,03 ctv enligt gravyr, ca W/SI, stl 17,5 mm, vikt 3 g
RING, 14K vitguld, ametist, 6 rosa safirer, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,03 ctv, stl 17,25 mm, vikt 2,4 g.
LAPPONIA, örhängen, Cintia, sterlingsilver, Zoltan Popovits, stift, höjd 5,5 cm, vikt 5,5 g, påse.
HÄNGE, 14K vitguld, topas ca 4ct, 7 åttkantslipade diamanter ca 0,035 ctv, skadade, vikt 1,2 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,33 ct, ca CR/P2, 16 åttkantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W-CA/SI-P, stl 17 mm, Örneus Guldsmeds AB, Stockholm 1970, vikt 4,8 g, gravyr, mittstenen sitter löst i fattningen, några mindre diamanter med nagg, svaga fattningar, ringen har en lödning mellan ringskena och fattning.
RING, 14K guld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, gammalslipad diamant 0,12 ct, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 7,4 g, nagg på rondisten på den gammalslipade diamanten
RING, 14K vitguld, karréslipade rubiner, 10 briljantslipade diamanter ca 0,05 ctv, stl 17,75 mm, vikt 3,7 g
RING, 18K vitguld, ovalslipad rubin ca 0,65 ct, 30 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TCr-Cr/ VS, stl 17 mm, vikt 7,2 g
PÄRLCOLLIER, odlade bruna sötvattenspärlor av varierande storlek, längd ca 100 cm, vikt 62,8 g, knutet.
COLLIER, 3 lösa rader med färgade stenkulor och kläppar, knytes framtill, längd ca 115 cm, vikt 89,8 g, trädd utan knutar.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 mediumslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca W-TCa/VS, stift, vikt 0,8 g.
BROSCH, 18K guld/platina, 4 rundfasetterade och ovalslipade syntetiska safirer, 14 rosenslipade diamanter ca 0.06 ctv, Wallin och Thorsen, Borås, 1932, längd 7,1 cm, vikt 6,4 g.
KNAPPAR, 18K guld, rund, 4 pärlor ca 1.0 mm, svenska stämplar, längd platta 0,7 cm, vikt 1,9 g, etui.