Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 2 juni 2016
Klockor Chopard
L.U.C, mormorsur, 36,5 mm, Boett nr. 13514, silver, cylindergång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, skadad boett, bucklor, ca 1910.
TISSOT, damur, 17,5 mm, Cal 709, Serie nr. 5701490, Boett nr. 17402-1, doublé (20 micron), manuell, plexiglas, skadad urtavla, skadad boett, integrerad originallänk, viklås, ca 1962.
CERTINA, Labora, Cal KF 344, Ref nr. 34582.1, Boett nr. 1075254, damur, 23 mm, stål, manuell, plexiglas, defekt, gravyr, ca 1952, metallänk ej original
OMEGA, fickur, 49 mm, Cal 40.6L.T2.15P, Serie nr. 7578071, Boett nr. 8429609, silver, ankargång, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1931.
CERTINA, damur, 17,5 x 20 (25) mm, Boett nr. 203.2001.25, doublé, quartz (går ej), mineralglas, skadad urtavla, ca 1990.
Klockor Atlantic
ATLANTIC, herrur, 33 mm, vitmetall, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, skadad boett, ca 1960.
Klockor Bordsur
VEDETTE, bordsur, 217 x 156 x 75 mm, gulmetall, quartz (går ej), skadad urtavla, ca 1980.
Klockor Bordsur
AKTIEBOLAGET SPARURET, bordsur, 230 x 204 x 80 mm, trä, mekanisk, alarm, skadad urtavla, skadad, ca 1920.
Klockor Bordsur
WATERBURY CLOCK, bordsur, trä, 310 x 205 x 90 mm, mekanisk, alarm, skadad urtavla, skadad, ca 1900.
FICKUR, 66,5 mm, Boett nr. 24, gulmetall/svarteloxerad, ankargång, skadad urtavla, defekt, ca 1900.
Klockor Novus
NOVUS, fickur, 48 mm, double, quartz, plexiglas, skadad urtavla, skadad boett, ca 1977.
HÄNGUR, "A.LeCoultre, E.Blancpain", 23,5 mm, Boett nr. 3423160, doublé, ankargång, plexiglas, skadad urtavla, defekt, skadad boett, ca 1930.
FICKUR, 50 mm, "Tre kronor", Antimagnetic, Boett nr. 10819, vitmetall, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1940.
FICKUR, 46,5 mm, Boett nr. 18710, silver, cylindergång, skadad urtavla, bucklor, ca 1900.
Klockor Chopard
L.U.C., fickur, 50,5 mm, Boett nr. 97428, silver, ankargång, skadad urtavla, skadad boett, baklock löst, bucklor, ca 1930.
FICKUR, 80 mm, gulmetall /svarteloxerad, ankargång, dag, datum, månad, månfas, skadad urtavla, skadad boett, ca 1910.
VICTORIA, fickur, 55 mm, Serie nr. 42203, gulmetal/svarteloxerad, mekanisk, alarm, skadad urtavla, ca 1910.