Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 2 juni 2016
Klockor Universal
UNIVERSAL, Geneve, Cal ETA 28, Boett nr. 828608/3490272, damur, 22,5 mm, stål, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, läderband, originalspänne, ca 1965.
Klockor Bulova
BULOVA, herrur, 34 mm, Cal 11 ALL, Boett nr. 1-599025 / M8, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, originalspänne, hängetikett, ca 1970, box, ytterkartong.
Klockor Waltham
AMERICAN WALTHAM WATCH CO., fickur, 54 mm, savonett Serie nr. 4450974, Boett nr. 54136, silver, ankargång, skadad urtavla, defekt, mönster, bucklor, ca 1890.
TISSOT, Actualis Autolub, herrur, stål, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt, skadad boett, delar saknas, ca 1970.
Klocktillbehör Breitling
LÄNKBITAR, 2 st, till Breitling herrur Pilotlänk, stål/guld, bredd 18 mm, inklusive skruvar.
Klocktillbehör Rolex
LÄNKBITAR, 2 st. till Rolex herrur Jubileelänk, stål, bredd 15,5 mm, inklusive skruvar.
Klockor Girard-Perregaux
GIRARD PERREGAUX, damur, 17,5 mm, Serie nr. 522222, Boett nr. 474438, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, tygband, ca 1945.
Klocktillbehör Övriga klockor
FICKURSETUI, Signerad .G. Danielson Urmakare, Västerås, 104 x 76,5 x 26 mm, skadad, ca 1900.
CERTINA, herrur, 33,5 mm, Cal K.F. 320, Serie nr. 1989158, Boett nr. 8721.1, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, ca 1952.
Klocktillbehör Rolex
VIKLÅS, till Rolex Submariner (14060), passar till Fliplocklänk i stål, Ref nr. 93150-CX10, ca 2011. OBS: dykförlängning saknas.
Klocktillbehör Rolex
ILÄGGSRING, till Rolex Submariner, "fat four", passar till Ref nr. 14060, ca 2000.
Klockor Eterna
ETERNA-MATIC, herrur, 35 mm, Cal 2824, Boett nr. 633.2062.25, doublé, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, skadad boett, läderband, ca 1975.
HERRUR, ryskt, 40 mm, Cal B, Boett nr. 715098, vitmetall, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1985.
NAUTICA, herrur, 46 mm, Boett nr. A09595, stål, quartz, mineralglas, datum, skadad urtavla, läderband, originalspänne, ca 2005.
Klockor Elgin
ELGIN, damur, 24 x 24 (31) mm, Cal 444, Serie nr. 30891390, Boett nr. 7816300, doublé (14K goldfilled), manuell, plexiglas, skadad urtavla, tygband, ca 1928.
Klockor Lemania
LEMANIA, herrur, 34,5 mm, Cal 3000, Serie nr. 841876, Boett nr. 298/4, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1956.