Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 2 juni 2016
Klockor Atlantic
ATLANTIC, Precision, Antimagnetic, fickur, 49,5 mm, Boett nr. 21102, silver (Boliden), ankargång, skadad urtavla, glas löst, bucklor, ca 1930.
Klockor Record
RECORD WATCH CO,"Skärquist, Trelleborg", fickur, 50,5 mm, Boett nr. 168363, silver (800), ankargång, ej signerad urtavla, skadad urtavla, bucklor, ca 1930, fickurskedja i metall.
OMEGA, "Rödtolva", fickur, 49,5 mm, Serie nr. 5060420, Boett nr. 5944254/T, silver (800), ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1917, fickurskedja i metall.
TISSOT, Antimagnetique, fickur, 50,5 mm, Serie nr. 586424, Boett nr. 589994, silver (Boliden), ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1935.
ODIN, "Alfta Urmakeri & Urhandel", fickur, 51 mm, Serie nr. 128102, Boett nr. 123110, silver (800), ankargång, skadad urtavla, ca 1920.
TISSOT, Antimagnetique, fickur, 48 mm, Cal 43, Serie nr. 1180615, Boett nr. 1133395, vitmetall, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1941, kedja i vitmetall.
ZENITH, Sporto, Cal 88.8-6, Serie nr. 5316916, Boett nr. 9608396, damur, 23,5 mm, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, ca 1963, metallänk ej original.
E.HOWARD WATCH CO, fickur, 47 mm, Serie nr. 1346874, Boett nr. 1529561, stål, ankargång, skadad urtavla, ca 1925.
Klocktillbehör Breitling
PILOTLÄNK, till Breitling Callistino damur, stål, 15/14 mm, längd 145-148 mm, viklås, Ref nr. T1099/760A, ca 1999.
SEIKO, herrur, 34 mm, Cal 7N22, Serie nr. 461586, Boett nr. 7N22-7021 R1, doublé, hardlexglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 2004.
TITANIC, Ambassador, Boett nr. 141 248, herrur, 36 mm, vitmetall, manuell, plexiglas, skadad urtavla, skadad boett, gravyr, ca 1950.
Klockor Elgin
ELGIN NATL. WATCH Co. fickur, 51 mm, Cal 258 (15 stenar, 16 size), Serie nr. 9906412, Boett nr. 4150691, silver (Sterling), ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1903.
Klockor Tärnan
TÄRNAN, herrur, 22 x 30,5 (38,5) mm, Cal 717, doublé, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, skadad boett, läderband, ca 1935.
TIDÉNA, damur, 29 x 32 mm, Boett nr. 691603, vitmetall, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1970.
TIDÉNA, damur, 28,5 x 27, Cal 2671 (ETA), Boett nr. 693252, doublé, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1970.
TIDÉNA, damur, 26 x 27, Cal 69 N (ETA), doublé, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1970.
TIDÉNA, damur, 24 x 24 mm, Boett nr. 230096, doublé, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1970.