Avslutad | Klockor – Lördag 30 april 2016
OMEGA, herrur, 32,5 mm, Cal 26.5 T3 PC T1, Serie nr. 10602887, Ref nr. CK 2450, Boett nr. 2450 2, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1946.
LAURIDIAM, kronograf, herrur, 36 mm, Valjoux 7734, vitmetall, manuell, plexiglas, datum, ca 1970.
OMEGA, Genève, Cal 1022, Serie nr. 37314787, Ref nr. MD 166.0170, Boett nr. 166.0170, herrur, 37 x 44 mm, doublé (20 micron), automatisk, plexiglas, dag, datum, skadad urtavla, skadad boett, ca 1973.
CARTIER, Tank Solo, Cal 157, Ref nr. W1018755, Boett nr. 762227QX/2743, herrur, 24,5 x 24,5 (31) mm, stål/guld, quartz, safirglas, läderband, originalspänne i 18K guld, cert, november 2010.
J. CALAME ROBERT, fickur, 51 mm, savonett, Boett nr. 151722, 14K guld, ankargång, 24-timmarsvisning, skadad urtavla, bucklor, ca 1930.
FICKUR, 52.5 mm, Serie nr. 1273359, Boett nr. 235008, kronograf (60 sek / 30 min), silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1940.
J. HOVENSCHÖLD, d. ä. (1734-1800), Stockholm, fickur, 52,5 mm, Serie nr. 263, 18K guld, spindelgång, nyckeldragare, skadad urtavla, bucklor, ca 1785, boett tillverkad av Olof Ekman (OEM 1736 - 1805), Stockholm, 1786, nyckel.
N.HALGREEN, i Middelfardt, fickur, 51 mm, silver, spindelgång, nyckeldragare, skadad urtavla, bucklor, ca 1800, nyckel.
JOSHUA SQUIRE, Hull, fickur, 48 mm, silver, spindelgång, nyckeldragare, senare urtavla, skadad urtavla, senare omarbetad boett, ca 1710, nyckel.
HEBDOMAS, fickur, 50,5 mm, vitmetall, ankargång, 8-dagarsverk, skadad urtavla, motiv, ca 1970.
CLAS BERG, Stockholm, fickur, 60 mm, Serie nr. 250, silver, spindelgång, nyckeldragare, urtavla ej signerad, senare urtavla, skadad urtavla, senare boett, bucklor, ca 1780.
Klockor Illinois Watch Co.
ILLINOIS, National, fickur, 43,5 mm, Cal 406 (19 stenar, 12 size), Serie nr. 4711952, Boett nr. 8596275, doublé, ankargång, skadad urtavla, mönster, ca 1926.
FICKUR, 60 mm, savonett, Boett nr. 77803, 14K guld, ankargång, kvartsrepeter, kronograf, skadad urtavla, innerlock i 14K guld, bucklor, ca 1920.
FICKUR, 52,5 mm, Serie nr. 17293, Boett nr. 57347, silver, ankargång, kvartsrepeter (defekt), mönster, bucklor, ca 1920.
Klockor Halda Fickurfabrik
HALDA, fickur, 50,5 mm, Serie nr. 18223, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1908.
CHRONOGRAPHE SUISSE, "Base 1000". Boett nr. 38576, kronograf (defekt), herrur, 34 mm, doublé, manuell, plexiglas, skadad urtavla, skadad boett, ca 1955.
OMEGA, Genève, Cal 1012, Serie nr. 38134985, Ref nr. BA 166.9163, Boett nr. 166.9163, herrur, 34 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, ca 1974.
SEIKO, Velatura, Cal 7T92, Serie nr. 360078, Boett nr. 7T92-0JW0, kronograf, damur, 36 mm, stål, quartz, safirglas, datum, pärlemorurtavla med diamanter (11 st. 8/8), diamantkrans (42 st. 8/8, ca 0,15 ctv, flera skadade), originallänk, viklås, Ref nr. 4A551-D.C, ca 2013.
OMEGA, Seamaster, Jubilee, Cal 1430, Serie nr. 54467612 , PIC nr. 7910.11.01, Ref nr. BA 196.750, Boett nr. 196750 MZ, herrur, 32,5 mm, 18K guld, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, skadad boett, gravyr, läderband, ca 1994.
OMEGA, De Ville, damur, 28,5 mm, Cal 620, Serie nr. 24075057, Boett nr. 1011/8341, 18K vitguld, manuell, safirglas, briljantkrans (26 st. TW/VVS-VS, ca 2,08 ctv), skadad urtavla (saknar index), integrerad originallänk, längd 162-167 mm, totalvikt 63,0 gram, tillverkad 1966, cert, juni 1978.