161 - 180 av 346
1...8910...18 Gå till

Avslutad | Klockor – Lördag 30 april 2016

Klubbad för

OMEGA, herrur, 32,5 mm, Cal 26.5 T3 PC T1, Serie nr. 10602887, Ref nr. CK 2450, Boett nr. 2450 2, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1946.

3 800 kr

Utrop: 1 600 kr

LAURIDIAM, kronograf, herrur, 36 mm, Valjoux 7734, vitmetall, manuell, plexiglas, datum, ca 1970.

1 800 kr

Utrop: 1 900 kr

OMEGA, Genève, Cal 1022, Serie nr. 37314787, Ref nr. MD 166.0170, Boett nr. 166.0170, herrur, 37 x 44 mm, doublé (20 micron), automatisk, plexiglas, dag, datum, skadad urtavla, skadad boett, ca 1973.

1 300 kr

Utrop: 1 100 kr

CARTIER, Tank Solo, Cal 157, Ref nr. W1018755, Boett nr. 762227QX/2743, herrur, 24,5 x 24,5 (31) mm, stål/guld, quartz, safirglas, läderband, originalspänne i 18K guld, cert, november 2010.

10 000 kr

Utrop: 10 600 kr

J. CALAME ROBERT, fickur, 51 mm, savonett, Boett nr. 151722, 14K guld, ankargång, 24-timmarsvisning, skadad urtavla, bucklor, ca 1930.

5 100 kr

Utrop: 4 300 kr

FICKUR, 52.5 mm, Serie nr. 1273359, Boett nr. 235008, kronograf (60 sek / 30 min), silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1940.

1 100 kr

Utrop: 1 000 kr

J. HOVENSCHÖLD, d. ä. (1734-1800), Stockholm, fickur, 52,5 mm, Serie nr. 263, 18K guld, spindelgång, nyckeldragare, skadad urtavla, bucklor, ca 1785, boett tillverkad av Olof Ekman (OEM 1736 - 1805), Stockholm, 1786, nyckel.

10 200 kr

Utrop: 7 900 kr

N.HALGREEN, i Middelfardt, fickur, 51 mm, silver, spindelgång, nyckeldragare, skadad urtavla, bucklor, ca 1800, nyckel.

950 kr

Utrop: 1 000 kr

JOSHUA SQUIRE, Hull, fickur, 48 mm, silver, spindelgång, nyckeldragare, senare urtavla, skadad urtavla, senare omarbetad boett, ca 1710, nyckel.

1 200 kr

Utrop: 1 000 kr

HEBDOMAS, fickur, 50,5 mm, vitmetall, ankargång, 8-dagarsverk, skadad urtavla, motiv, ca 1970.

1 100 kr

Utrop: 1 000 kr

CLAS BERG, Stockholm, fickur, 60 mm, Serie nr. 250, silver, spindelgång, nyckeldragare, urtavla ej signerad, senare urtavla, skadad urtavla, senare boett, bucklor, ca 1780.

950 kr

Utrop: 1 000 kr

Klockor Illinois Watch Co.

ILLINOIS, National, fickur, 43,5 mm, Cal 406 (19 stenar, 12 size), Serie nr. 4711952, Boett nr. 8596275, doublé, ankargång, skadad urtavla, mönster, ca 1926.

Utrop: 1 000 kr

FICKUR, 60 mm, savonett, Boett nr. 77803, 14K guld, ankargång, kvartsrepeter, kronograf, skadad urtavla, innerlock i 14K guld, bucklor, ca 1920.

8 600 kr

Utrop: 8 900 kr

FICKUR, 52,5 mm, Serie nr. 17293, Boett nr. 57347, silver, ankargång, kvartsrepeter (defekt), mönster, bucklor, ca 1920.

1 700 kr

Utrop: 1 500 kr

Klockor Halda Fickurfabrik

HALDA, fickur, 50,5 mm, Serie nr. 18223, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1908.

2 300 kr

Utrop: 2 400 kr

CHRONOGRAPHE SUISSE, "Base 1000". Boett nr. 38576, kronograf (defekt), herrur, 34 mm, doublé, manuell, plexiglas, skadad urtavla, skadad boett, ca 1955.

Utrop: 1 200 kr

OMEGA, Genève, Cal 1012, Serie nr. 38134985, Ref nr. BA 166.9163, Boett nr. 166.9163, herrur, 34 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, ca 1974.

5 700 kr

Utrop: 4 900 kr

SEIKO, Velatura, Cal 7T92, Serie nr. 360078, Boett nr. 7T92-0JW0, kronograf, damur, 36 mm, stål, quartz, safirglas, datum, pärlemorurtavla med diamanter (11 st. 8/8), diamantkrans (42 st. 8/8, ca 0,15 ctv, flera skadade), originallänk, viklås, Ref nr. 4A551-D.C, ca 2013.

3 000 kr

Utrop: 3 300 kr

OMEGA, Seamaster, Jubilee, Cal 1430, Serie nr. 54467612 , PIC nr. 7910.11.01, Ref nr. BA 196.750, Boett nr. 196750 MZ, herrur, 32,5 mm, 18K guld, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, skadad boett, gravyr, läderband, ca 1994.

4 100 kr

Utrop: 3 700 kr

OMEGA, De Ville, damur, 28,5 mm, Cal 620, Serie nr. 24075057, Boett nr. 1011/8341, 18K vitguld, manuell, safirglas, briljantkrans (26 st. TW/VVS-VS, ca 2,08 ctv), skadad urtavla (saknar index), integrerad originallänk, längd 162-167 mm, totalvikt 63,0 gram, tillverkad 1966, cert, juni 1978.

19 200 kr

Utrop: 17 000 kr