Avslutad | Klockor – Lördag 30 april 2016
Klockor Fortis
FORTIS, Flieger Chronograph, Cal ETA 7750, Serie nr. 271/500, Ref nr. 597.20.71 L.01, Boett nr. 597.20.141, kronograf, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, dag, datum, läderband, originalspänne, ca 2015, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 271/500).
ROLEX, Oysterdate, Precision, Ref nr. 6466, Serie nr. 685407, Cal 1210, Verk nr. 49456, Boett nr. 6466, midsize, 30,5 mm, manuell, plexiglas, datum, renoverad urtavla, skadad urtavla, defekt, läderband, tillverkad andra kvartalet 1961.
HEUER, Monaco, by Tag Heuer, Cal ETA 2894-2, Serie nr. ZF9200, Ref nr. CS2111, kronograf, herrur, 38 x 38 (46,5) mm, stål, automatisk, plexiglas (skadat), datum, skadad urtavla, läderband, viklås, Ref nr. FC 5014/F-K2 ca 2000.
HEBDOMAS, fickur, 50 mm, gulmetall, 8-dagars, tablettsiffror, skadad urtavla, skadat glas, ca 1975.
J.W. BENSON, fickur, 51 mm, Serie nr. 11376, Boett nr. 768, silver, ankargång, skadad urtavla, monogram, ca 1904.
FICKUR, 50,5 mm, Boett nr. 642210, jaktur, ankargång, boett av Dennison, doublé (2 guldplattor på 10K på metall), urverk signerat Rolex, skadad urtavla, bucklor, ca 1915.
OMEGA, damur, 17 mm, Cal 481, Serie nr. 15273133, Ref nr. OT 10773, Boett nr. 10773/131433, 18K guld, manuell, safirglas, skadad urtavla, formverk, cert, augusti 1957, metallänk ej original, box (skadad).
TAG HEUER, Monaco, Cal 12 (ETA 2892 A2), Serie nr. RMW5353, Ref nr. CAW2111.FC6183, kronograf, herrur, 39 x 39, mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, gravyr, läderband, viklås, Ref nr. FC 5014/Y-Y1, cert december 2013, box, ytterkartong.
DAMUR, 12 mm, Cal 746, Boett nr. 2540, platina, manuell, plexiglas, skadad urtavla, formverk, diamanter på boetten (92 st. W/SI, ca 1,38 ctv), buckla, kedja i 9K vitguld, ca 1930, etui.
Klockor Hamilton
HAMILTON Jeffrey, Cal 980, Serie nr. G 655491, Boett nr. J282156, herrur, 22,5 x 27 (36,5) mm, doublé (10K goldfilled), manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, formverk, boett signerad Hamilton W Co, Lancaster, ca 1951, metallänk ej original, box i bakelit.
OMEGA, damur, 22 mm, Cal 1455, Serie nr. 4814597, Ref nr. BA 595.0093, 18K guld, quartz, plexiglas, skadad urtavla, gravyr, läderband, ca 1986.
ROLEX, Oyster Perpetual, Date, Chronometer, Ref nr. 115200, Serie nr. V290447, Cal 3135, Verk nr. 3 2794654, Boett nr. 2330, herrur, 34 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg), datum, Oysterlänk, viklås (Oysterclasp), Ref nr. 72190-PJ7/PJ, cert, juni 2011, box, ytterkartong.
CARTIER, Santos, Cal 120, Boett nr. 2319/171758 CD, herrur, 29 x 29 (41) mm, stål, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, originallänk, viklås, Ref nr. CCEB, ca 2005, box.
CERTINA, Argonaut 280, Cal 25-651, Boett nr. 913.3458.41, herrur, 36 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1975.
Klockor Bvlgari
BVLGARI, Diagono, Cal BVL303, Serie nr. D 0264, Boett nr. DG 42 SWG CH, kronograf, herrur, 42 mm, stål/vitguld, automatisk, safirglas, datum, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. PO3.07, cert, oktober 2008, box, ytterkartong.
OMEGA, Seamaster 30, Cal 286, Serie nr. 20786108, Ref nr. JD 135.007, Boett nr. 135.007-63, herrur, 35 mm, doublé (40 micron), manuell, plexiglas, skadad urtavla, gravyr, läderband, ca 1963.
OMEGA, Seamaster, Cal 591, Serie nr. 17422922, Ref nr. CK 14704, Boett nr. 14704 1 SC, herrur, 34 mm, stål, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, perlonband, ca 1960.
LONGINES, herrur, 35 mm, Cal 30 L, Serie nr. 11623574, Boett nr. 7176 2 / 1172, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, ca 1960, metallänk ej original.
JAEGER-LE COULTRE, Heraion, "Gradue Pour 30 Pulsations", "Tachymeter", Cal 630, Verk nr. 2494019, Serie nr. 1669841, Ref nr. Q115531, Boett nr. 115.5.31, kronograf, herrur, 34 mm, stål/guld, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, läderband, cert (ej ifyllt), ca 1991, box.