Avslutad | Moderna – Lördag 7 maj 2016
GEORG JENSEN, örhängen, 18K guld/vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, TW/VVS, vikt 3,6 g, etui.
COLLIER, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,56 ct River/VVS 2, längd 41 cm, vikt 24 g.
RING, 18K guld, briljanter 0,57 ctv enligt gravyr, stl 18 mm, vikt 12,1 g, naggad skena.
RING, 18K guld, ovalslipad citrin, K. Torndahls juvelerare Stockholm 1963, stl 17,75 mm, vikt 6,1 g.
OLE LYNGGAARD, örhängen, Bubbles, 18K guld, akvamariner, design Charlotte Lynggaard, stift, vikt 2,6 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 12 prinsesslipade diamanter 0,41 ctv, ca TW/VS, Hellströms Guld, Stockholm 2006, stl 18 mm, vikt 5,9 g.
INGRID BÄRNDAL, collier, titan, odlad svart sötvattenspärla ca 5,5 mm, längd 42 cm, vikt 19,3 g, signerad
COLLIER, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, 2 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca W/VS, längd 40-45 cm, vikt 1,7 g
ÖRCLIPS, 18K, vitguld vikt 11,0 g design Claes Giertta 2 gammalsl,dia, ca 0,68 2 rubiner ca 1,20 ctv, (D)
RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 1,03 ct, ca TCa(K)/VVS2, 111 briljantslipade diamanter 0,90 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, 17,25 mm, vikt 3,1 g.
ARMRING, 18K vitguld, orm, vita och bruna briljantslipade diamanter ca 4,82 ctv, ca TW(G)/VS, 2 rubiner ca 0,15 ctv, öppningsbart, innermått ca 6 x 5,5 cm, vikt 54,9 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 61 briljantslipade diamanter ca 5,08 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 18,5 cm, vikt 10,1 g.
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, lås, 18K guld, Apple Clasp, briljant ca 0,02 ct, ca TW/VS, vikt 7,1 g, 2 pärlcollier med grå och vita sötvattenspärlor ca 8,5-9 mm resp ca 12,5 x 14 mm med dobbar medföljer, längd collier ca 44 cm.
BVLGARI, hänge/kedja, Spinning Ying Yang, 18K guld/stål, pärlemor, längd 42 - 50 cm, vikt 52,3 g, originaletui.
CHIMENTO, collier, 18K guld, delvis rodierat, briljantslipad diamant 0,02 ct, längd 42 cm, vikt 23,3 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 27 briljantslipade diamanter ca 1,12 ctv, ca W/VS, längd 18 cm, vikt 16 g.
CHIMENTO, armband, 18K guld, delvis rodierat, briljantslipad diamant 0,02 ct, längd 17,5 cm, vikt 12,3 g.