Avslutad | Moderna – Lördag 7 maj 2016
Silver Vas
VAS, sterlingsilver, hamrad yta, signerad Jau?, Stockholm 1989, höjd 14 cm, vikt 468,6 g.
RING, 18K vitguld, baguette- samt briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W/VS-SI, några enstaka Piqué, stl 18,5 mm, vikt 4,4 g.
RING, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW(G)/SI, stl 16,5 mm, vikt 7,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-TCR/ VS-SI, stift, vikt 1,5 g.
COLLIER, briolettslipade topaser ca 40 ctv, lås i silver, längd 49 cm, vikt 231,3 g.
ARMBAND, 18K vitguld, turkoser, 2 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv ca TW-TCr/SI, längd 17,5 cm, vikt 7,4 g,
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W(H)/P, stl 16,5 mm, vikt 7,7 g, ett tiotal stenar med skador och nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TCR/VS-SI, huggies, vikt 2,8 g.
PETER VON POST, hänge/kedja, silver, Stockholm 1976, längd 38 cm, vikt 18,9 g
ARMBAND, 14K vitguld, 155 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W(H)/SI-P, längd 18 cm, vikt 9,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca TW-TCA/VS-SI, stift, vikt 3,1 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 svarta briljantslipade diamanter ca 2,70 ctv, stift, vikt 2,9 g, nagg.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,26 ct, ca TW(F)/VVS, stl 17 mm, vikt 2,5 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W(H)/VS, stl 16,75 mm, vikt 5,9 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca W(H)/SI, stl 16,75 mm, vikt 6,7 g.