Avslutad | Moderna – Lördag 9 april 2016
ARMBAND, 18K tvåfärgat guld, 25 åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/VS, svenska importstämplar, längd 18 cm, vikt 43,2 g.
TIFFANY & CO, alliansring, 18K vitguld, 39 briljantslipade diamanter ca 0,19 ctv, ca TW/VS, stl 16 mm, ca 1,4 mm bred, vikt 1,1 g, etui, ytterkartong.
ENSTENSRING, 18K guld, briljant ca 0,55 ct, ca TW(G)/VVS2, stl 17,25 mm, Kaplans, Stockholm 1994, vikt 3,5 g, gravyr.
Ädelstenar Rubiner
RUBIN, 1,04 ct, ovalslipad, förseglad och graderad med certifikat från Institutet för Opartisk Gradering (I.O.G.),
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 16,25 mm, vikt 9,0 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 76 briljantslipade diamanter ca 2,76 ctv, ca TW-W(G-H/VS-P, längd 18 cm, vikt 8,3 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,78 ct, ca TW(F)/VVS, stl 16,75 mm, vikt 4,0 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW-CR/SI-P, stl 16+ mm, engelska stämplar, vikt 2,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-TCR/ SI-P, stift, vikt 2,4 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-TCR/SI, pansarlänk, längd 41 cm, vikt 2,8 g.
RING, 18K, guld, 2 briljanter ca 0,10 ctv, odlade pärlor, stl 17,0 mm, vikt 8,0 g.
Visa varaSmycken Ring
3-STENSRING, 18K vitguld, 3 briljanter ca 1,68 ctv (ca 0,56 + ca 0,60 + ca 0,52 ct), ca TW/VS, stl 17+ mm, vikt 10,1 g.
RING, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv ca W/VS, stl 18,25 mm, vikt 5,4 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,50 ct, ca TW(G)/VS1, stl 16 mm, vikt 8,7 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,36 ct enl gravyr, ca TCr/SI2, We-Be Guld, Röninge 1982, stl 16 mm, vikt 2,3 g.
TRESTENSRING, platina, briljantslipad diamant 0,40 ct, River(D)VVS1, HRD Diamond Report 15020507005, 2 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 6,4 g.