Avslutad | Klassiska – Lördag 23 april 2016
RING, 18K vitguld, 7 briljant- 10 åttkantslipde diamanter ca 0,50 ctv, ca W/VS, Stockholm 1973, stl 16 mm, vikt 4 g, 2 lödda kulor i ringskenan, limrester.
COHR, bestickservis, 36 delar, silver, 12 bordsknivar, 12 bordgafflar, 12 bords skedar, Danmark, etui.
HÄNGE, 18K vitguld, 26 briljantslipde diamanter ca 1,00 ctv, ca W/P, hjärta, 2,1 x 2,1 cm, vikt 3,1 g.
RING, 18K guld, 30 briljanter ca 0,60 ctv, ca TCr/P, 2 baguetteslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W-TCr/VS, stl 16,75+ mm, vikt 9,0 g.
RING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/VS, 6 briljanter ca 0,12 ctv, stl 18,75 mm, vikt 5,1 g
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,64 ctv, ca TW(G)/SI2, GIA Diamond Dossier 6167433867, 10 briljantslipade diamanter ca 0,20 ct ca TW-W/VS-SI, 10 svarta diamanter ca 0,25 ctv, vikt 2,8 g, stift.
DIAMANT, 1,01 ct, briljantslipad, TCa(K)/SI1, HRD Diamond Certificate 14002326011, förseglad.
RING, 18K guld, brilljantslipad diamant 0,50 ct, TW(F)/VVS2, HRD Diamond Report 16003095010, 20 briljantslipade diamanter ca 0,54 ct ca TW-TCr/VS-SI, stll 17 mm, 4,5 g.
BROSCH, 18K vitguld, 3 gammalslipade diamanter ca 0,54 ctv, ca TW/SI-VS, 36 rosenslipade diamanter ca 0,20 ctv, 4,4 g
DIAMANT, 1,02 ct, briljantslipad, TW(F)/SI2, HRD Diamond Report 14011572018, förseglad.
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, gammalslipad diamant ca 0,35 ct, ca TCr/SI, stl 17,25 mm, vikt 3,1 g.
RING, 18K vitguld, safir, 2 briljanter ca 0,24 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS, Guldsmedjan I Umeå, stl 17 mm, vikt 4,7 g, etui
ALLIANSRING, 14K vitguld, 5 briljanter ca 1,50 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI2-P1+, stl 17,25 mm, vikt 4,9 g.
RING, 18K guld, 6,7 mm bred, 6 briljanter ca 0,06 ctv, ca W/VS, Arponeva, Finland 1997, stl 18 mm, vikt 8,0 g.
RING, 18K vitguld, 8 briljanter ca 0,075 ct/st och 22 åttkantslipade diamanter ca 0,02 ct/st, ca 1,18 ct sammanlagt, ca TW/VS, Gunnar Söderberg Kungsguld, Stockholm 1973, stl 16,5+ mm, vikt 10,5 g.
SKALDJURSBESTICK, 12 st, silver, förgylld metall, Emile Puiforcat Frankrike Paris omkring 1900, längd 17 cm, etui.