Avslutad | Klassiska – Lördag 23 april 2016
BESTICKSERVIS, 85 delar, Olga, silver, 12 bordsknivar, 12 bordsgafflar, 12 dessertskedar, 12 smörgåsknivar, 12 smörgåsgafflar, 12 smörknivar, 12 kaffeskedar, 1 såsslev, GAB Eskilstuna 1970-tal.
BÄRNSTENSRING, 14K guld, värmebehandlad bärnsten, ryska stämplar, stl 18,25 mm, vikt 5,2 g.
HÄNGE/KEDJA, 14K guld, bärnsten, värmebehandlad, ryska stämplar, pansarkedja 77 cm, vikt 6,0 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, mediumslipad diamant ca 0,35 ct, ca TW/VS, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, Petterssons, Stockholm 1938, stl 15,75 mm, vikt 2,1 g.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, lyrmodell, empirstil, Ceson Göteborg 1975, höjd 15 cm, vikt 408,9 g, fylld botten.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, kolonnskaft, kannelurer, Markströms Uppsala 1963, höjd 16 cm, vikt 419,2 g, fylld botten, något sneda.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stift, vikt 1,3 g, en diamant med mindre nagg vid rondisten.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,48 ct, ca TW(G), nagg på rondisten, i övrigt små inneslutningar, Ge-Kå Rolf Kaplan, Stockholm 1976, stl 17,75 mm, vikt 2,7 g.
COLLIER, doserad, snidade citriner, hematit, mellandelar 14K guld, silverlås, längd 72 cm, vikt 175,2 g, (nagg på citrinerna).
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 mabépärlor 16 mm, (liten tunn spricka på den ena), CF Carlman 1982, clips, vikt 10,5 g.
RING, 18K vitguld, odlad pärla ca 8,0 mm, 30 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16,75 mm, vikt 9,0 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca Cape/VVS, 4 åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, stl 17,75 mm, vikt 3,1 g.
RING, 18K trefärgat guld, 7 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv ca W(H)/VS-SI, stl 16 mm, vikt 7,7 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,70 ct enligt gravyr, ca TW(G)/VVS, stl 18,75 mm, vikt 3,4 g.
RING, 18K guld, blå safir, en mediumslipad samt 1 briljantslipad diamant ca 0,35 + 0,30 ct, ca W(H)/VS-SI, Lars-Eric Ståhl, Stockholm 1964, stl 17,25 mm, vikt 13,3 g, slitna fasettkanter hos safiren, gravyr.
Ädelstenar Övrigt
ÄDELSTENSSAMLING, totalt 18 askar med en el två stenar i varje, bl.a granater, turmaliner, opaler, topas och vesuvianiter.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 59 briljanter ca 5,40 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, längd 18 cm, vikt 10,5 g.