21 - 40 av 312
123...16 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 23 april 2016

Klubbad för

BESTICKSERVIS, 85 delar, Olga, silver, 12 bordsknivar, 12 bordsgafflar, 12 dessertskedar, 12 smörgåsknivar, 12 smörgåsgafflar, 12 smörknivar, 12 kaffeskedar, 1 såsslev, GAB Eskilstuna 1970-tal.

11 000 kr

Utrop: 10 000 kr

BÄRNSTENSRING, 14K guld, värmebehandlad bärnsten, ryska stämplar, stl 18,25 mm, vikt 5,2 g.

1 000 kr

Utrop: 1 200 kr

HÄNGE/KEDJA, 14K guld, bärnsten, värmebehandlad, ryska stämplar, pansarkedja 77 cm, vikt 6,0 g.

1 200 kr

Utrop: 1 400 kr

ÖRHÄNGEN, 14K guld, bärnsten, värmebehandlad, ryska stämplar, krokar, vikt 8,4 g.

1 600 kr

Utrop: 1 800 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, mediumslipad diamant ca 0,35 ct, ca TW/VS, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, Petterssons, Stockholm 1938, stl 15,75 mm, vikt 2,1 g.

3 500 kr

Utrop: 4 000 kr

LJUSSTAKAR, ett par, silver, lyrmodell, empirstil, Ceson Göteborg 1975, höjd 15 cm, vikt 408,9 g, fylld botten.

1 800 kr

Utrop: 2 100 kr

LJUSSTAKAR, ett par, silver, kolonnskaft, kannelurer, Markströms Uppsala 1963, höjd 16 cm, vikt 419,2 g, fylld botten, något sneda.

Utrop: 2 100 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stift, vikt 1,3 g, en diamant med mindre nagg vid rondisten.

3 900 kr

Utrop: 4 400 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,48 ct, ca TW(G), nagg på rondisten, i övrigt små inneslutningar, Ge-Kå Rolf Kaplan, Stockholm 1976, stl 17,75 mm, vikt 2,7 g.

6 000 kr

Utrop: 6 900 kr

RING, 18K guld, citrin ca 12,70 ct, stl 17,25 mm, vikt 8,5 g

1 500 kr

Utrop: 1 700 kr

COLLIER, doserad, snidade citriner, hematit, mellandelar 14K guld, silverlås, längd 72 cm, vikt 175,2 g, (nagg på citrinerna).

1 100 kr

Utrop: 1 200 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 mabépärlor 16 mm, (liten tunn spricka på den ena), CF Carlman 1982, clips, vikt 10,5 g.

Utrop: 1 200 kr

RING, 18K vitguld, odlad pärla ca 8,0 mm, 30 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16,75 mm, vikt 9,0 g.

Utrop: 7 700 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca Cape/VVS, 4 åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, stl 17,75 mm, vikt 3,1 g.

Utrop: 3 300 kr

RING, 18K trefärgat guld, 7 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv ca W(H)/VS-SI, stl 16 mm, vikt 7,7 g.

Utrop: 11 400 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,70 ct enligt gravyr, ca TW(G)/VVS, stl 18,75 mm, vikt 3,4 g.

23 000 kr

Utrop: 26 000 kr

RING, 18K guld, blå safir, en mediumslipad samt 1 briljantslipad diamant ca 0,35 + 0,30 ct, ca W(H)/VS-SI, Lars-Eric Ståhl, Stockholm 1964, stl 17,25 mm, vikt 13,3 g, slitna fasettkanter hos safiren, gravyr.

Utrop: 13 600 kr

Ädelstenar Övrigt

ÄDELSTENSSAMLING, totalt 18 askar med en el två stenar i varje, bl.a granater, turmaliner, opaler, topas och vesuvianiter.

Utrop: 7 000 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 59 briljanter ca 5,40 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, längd 18 cm, vikt 10,5 g.

62 000 kr

Utrop: 54 000 kr

RING, 18K vitguld, gammalslipad diamant 0,91 ct (enl gravyr), ca W-TCr/VS1, 4 briljanter och 24 åttkantslipade diamanter 0,59 ct totalt, TW/VVS (enl gravyr), Kaplans 1974, stl 19,25 mm, vikt 8,2 g.

20 000 kr

Utrop: 23 000 kr