201 - 220 av 312
1...101112...16 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 23 april 2016

Klubbad för

DESSERTGAFFLAR, 12 st, silver, förgylld metall, Frankrike, omkring 1900, längd 16 cm, mindre bucklor, originaletui.

1 400 kr

Utrop: 1 500 kr

COLLIER, silver, 23 smaragder, 11 pärlor, emalj, österrike/ungern, svenska importstämplar,längd 42 cm, vikt 54 g, en pärla saknas, en smargd med spricka.

4 900 kr

Utrop: 2 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 droppslipade diamanter ca 1,00 ctv, Fancy Brownish Orangy Yellow/SI2,-P1, färgens ursprung okänt, 20 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW(G)/SI, stift, 3,2 g.

Utrop: 18 000 kr

RING, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 2,16 ctv, ca W(H)-TCr(I)/VS-SI, Ståhl Guldatelje, Stockholm 1969, stl 16 mm, vikt 10,2 g

Utrop: 26 500 kr

DIAMANT, 0,50 ct, briljantslipad, ca River(F)/VVS2.

13 000 kr

Utrop: 14 500 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,72 ct, ca TCr(I)/P, Stockholm 1969, stl 15 mm +, vikt 2,4 g.

Utrop: 8 800 kr

SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 0,70 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 15,25 mm, vikt 3,9 g, nagg på en kulett.

8 300 kr

Utrop: 9 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 2,01 ctv, 1,01 ct, G/SI2 GIA-cert 5156173108, 1,00 ct, J/VVS2 IGI-cert B161338, extra fasett, vikt 1,9 g, stift.

Utrop: 69 000 kr

CARMOSÉRING, 14K guld, gammalslipad diamant ca 0,50 ct, ca TCa(L)/SI1, 7 gammalslipade samt 1 briljantslipad diamant ca 1,00 ctv, ca TW-TCa/SI-P, carréslipade safirer, stl 16,5 mm, vikt 4,1 g, safirer saknas i ringens utkant, en diamant med skada, i övrigt mindre nagg.

Utrop: 9 400 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, 5 droppslipade smaragder, briljantslipad diamant 0,11 ctv, ca W/SI, längd ca 38 cm, vikt 2,8 g.

3 000 kr

Utrop: 3 300 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, hjärtslipad diamant ca 0,31 ct, ca TW/VS, längd ca 37 cm, vikt 1,6 g.

5 000 kr

Utrop: 5 500 kr

COLLIER, 18K guld, blå emalj, 8 rosenslipade diamanter filigranarbete, orientaliska halvpärlor, Gustaf Dahlgren & Co, Malmö 1913, längd 44 cm, vikt 10,5 g.

7 300 kr

Utrop: 4 500 kr

DIAMANT, 0,22 ct, briljantslipad, Top Crystal(I)/VS.

Utrop: 1 800 kr

Accessoarer Övrigt

FÄLLKNIV, 14K, bucklor

500 kr

Utrop: 600 kr

Accessoarer Tändare

S.T. DUPONT, tändare, gulddouble 20 micron, graverad bottenplatta i 18K guld, höjd 5 cm.

ÖRHÄNGEN, 18K guld, korall, diameter ca 13 mm, stift, vikt 5,9 g.

Utrop: 4 200 kr

HÄNGE, 18K, guld, 20,4 g med filigranarbete, Italien ca 1960 blå stenar

6 600 kr

Utrop: 7 600 kr

ARMBAND, 18K, guld, 2 berlocker,1 topas trasig, vikt 63,8 g, längd 21 .0 cm

20 500 kr

Utrop: 23 600 kr

Dosor-Etuier Dosor

DOSA, 18K, guld, för suketter, vikt 34,2 g

Utrop: 12 700 kr

Dosor-Etuier Dosor

DOSA, 18K, guld, 3,5 * 3,5 cm vikt 34,1 g

Utrop: 12 700 kr