Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 april 2016
RING, 18K vitguld, 35 briljantslipade diamanter 0,73 ctv enligt gravyr, ca W-TCr/P, stl 17,75 mm, vikt 4 g
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca TCr/VS stl 17,25 mm, vikt 2,2 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter 0,27 ctv enligt gravyr, ca TCr/P1, stl 17,75 mm, vikt 2,5 g
BROSCH, 14K guld, rosenstenar, halvpärlor, grön och svart emalj, höjd 3,5 g, vikt 4,9 g.
FINGERBORG, 18K guld, vitmetall, otydliga svenska stämplar,1800-tal, vikt 4,1 g, etui.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 åttkantslipade diamanter 0,17 ctv enligt gravyr, stl 18,25 mm, vikt 2,4 g.
TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-W/VS, stl 18 mm, vikt 3,0 g, mittstenen skadad.
CHARLOTTE BONDE, hänge/kedja, förgyllt silver, rökkvarts, längd 85 cm, originaletui.