Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 april 2016
HÄNGE, sterling silver, 3 odlade barocka sötvattenspärlor, ojämn facetterad citrin, vikt 20,4 g.
COLLIER, vitmetall, agat (bl.a. karneol), odlade något barocka sötvattenspärlor, längd ca 110 cm, vikt 123,5 g.
RING, 18K guld, carréslipade safirer, 16 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca Cape/SI, stl 16,25 mm, vikt 6,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 38 åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, stift, vikt 2,1 g, 2 stenar med nagg.
COLLIER, 14K trefärgad guld, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca TCa/P, längd ca 44 cm, vikt 33,9 g
ARMBAND, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca TCr-TCa/VS, längd ca 17 cm, vikt 16,2 g, 1 sten skadad, skador på länk/fäste.
ÖRHÄNGEN, sterling silver, opaka safirer ca 1,50 ctv, inneslutningar når ytan, vikt 1,6 g, stift.
ÖRHÄNGEN, sterling silver, peridot, 2 odlade droppformade sötvattenspärlor 7,5 mm, vikt 3,5 g, krok.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7,7 mm, 4-radigt, vitmetall lås med magnet, längd 33,5 cm, etui
PÄRLCOLLIER, odlade ovala sötvattenspärlor, tigeröga, lås i vitguld, längd 62 cm, vikt 108,2 g.
COLLIER, sterlingsilver, ankarkedja med två bollar, Golden Lady, längd 44 cm, vikt 16,7 g.
GOLDEN LADY, hänge, 18K vitguld, odlad sötvattenspärla, 4 peridoter, 3 briljantslipade diamanter ca 0,02 ctv, vikt 2,5 g.
HÄNGE/KEDJA, sterlingsilver, hjärtan, ormlänk, längd 42 cm, hängets storlek 4,5 x 2,7 cm, vikt 19 g.
HÄNGE, 18K vitguld, ovalslipad topas, Golden Lady, längd 1 cm, vikt 1,2 g, medföljande kedja i silver.