221 - 240 av 442
1...111213...23 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 april 2016

Klubbad för

TRESTENSRING, 18K guld, 3 gammalslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/VS-SI, stl 17,25+ mm, vikt 3,0 g, 2 av diamanterna me brott på kuletterna, den sista diamanten med nagg på krona och skada vid rondist.

Utrop: 2 000 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 3 briljanter ca 0,12 ctv, ca TW/VS, 4 blå safirer, 16 mm, vikt 3,1 g.

Utrop: 1 900 kr

SAMESKEDAR, 12 st, silver, delvis förgyllda, Cesosn Göteborg 1973, vikt 160,0 g, etui.

700 kr

Utrop: 800 kr

COLLIER, 18K guld, blå safir, 10 briljantslipade diamanter ca 0,20 ct ca W/SI-P, längd 41,5 g, vikt 7,0 g.

2 300 kr

Utrop: 2 100 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 4 smaragder, 3 briljanter ca 0,25 ctv, ca W/P, stl 18,25 mm, vikt 2,9 g.

2 500 kr

Utrop: 2 800 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7 mm, 2 st metallås med pärla, längd 64 cm

Utrop: 900 kr

2 DIAMANTER, 1,22 ct totalt, briljantslipade, Top Cape/P2-P3, nagg på ena diamanten.

Utrop: 5 200 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,20 ct enl gravyr, ca TW/SI1, stl 15 mm, vikt 2 g

Utrop: 2 200 kr

KEDJA, 18K, vitguld, vitguldshjärta, längd 45 cm, vikt 4,7 g

1 400 kr

Utrop: 1 600 kr

Silver Vas

ERIC LÖFMAN, vas, silver, pärlbård, Markströms Uppsala 1973, höjd 13,5 cm, vikt 74,9 g.

700 kr

Utrop: 800 kr

KEDJA, 18K, guld , facetterad pansar, längd 50 cm, vikt 17,4 g

Utrop: 5 500 kr

BROSCH, 18K, guld, safir och diamanter, vikt 5,4 g, ej stämplad,

Utrop: 1 800 kr

PÄRLCOLLIER, odlade barocka sötvattenspärlor täckta med lack i nyckelpigans färger, längd ca 85 cm, vikt 129,3 g.

250 kr

Utrop: 300 kr

BROSCH, sterling silver, pyrit, drake utan vingar, vikt 7,8 g.

250 kr

Utrop: 300 kr

COLLIER, silver, 4 ovalslipade ametister ca 10 ctv, Stockholm 1948, L=42 cm, V=9,6 g, etui.

1 500 kr

Utrop: 700 kr

HÄNGE / REM, sterling silver, diverse stenar och odlade sötvattenspärlor, remmens lås är i vitmetall, längd 47-50 cm, vikt 30,5 g.

325 kr

Utrop: 300 kr

HÄNGE, sterling silver, färgstenar och snidat ansikte (gubben i månen), vikt 8,9 g.

375 kr

Utrop: 300 kr

PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 10,5-11,5 mm, längd 45 cm, lås i förgyllt silver.

1 800 kr

Utrop: 1 900 kr

HÄNGE / BROSCH, sterling silver, pingvin, pärlemor, höjd 77 mm, vikt 14,3 g, kan stå upp utan stöd.

Utrop: 600 kr

BOKMÄRKE, sterling silver, groda, vikt 3,9 g.

200 kr

Utrop: 250 kr