Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 april 2016
TRESTENSRING, 18K guld, 3 gammalslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/VS-SI, stl 17,25+ mm, vikt 3,0 g, 2 av diamanterna me brott på kuletterna, den sista diamanten med nagg på krona och skada vid rondist.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 3 briljanter ca 0,12 ctv, ca TW/VS, 4 blå safirer, 16 mm, vikt 3,1 g.
SAMESKEDAR, 12 st, silver, delvis förgyllda, Cesosn Göteborg 1973, vikt 160,0 g, etui.
COLLIER, 18K guld, blå safir, 10 briljantslipade diamanter ca 0,20 ct ca W/SI-P, längd 41,5 g, vikt 7,0 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 4 smaragder, 3 briljanter ca 0,25 ctv, ca W/P, stl 18,25 mm, vikt 2,9 g.
2 DIAMANTER, 1,22 ct totalt, briljantslipade, Top Cape/P2-P3, nagg på ena diamanten.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,20 ct enl gravyr, ca TW/SI1, stl 15 mm, vikt 2 g
PÄRLCOLLIER, odlade barocka sötvattenspärlor täckta med lack i nyckelpigans färger, längd ca 85 cm, vikt 129,3 g.
COLLIER, silver, 4 ovalslipade ametister ca 10 ctv, Stockholm 1948, L=42 cm, V=9,6 g, etui.
HÄNGE / REM, sterling silver, diverse stenar och odlade sötvattenspärlor, remmens lås är i vitmetall, längd 47-50 cm, vikt 30,5 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 10,5-11,5 mm, längd 45 cm, lås i förgyllt silver.
HÄNGE / BROSCH, sterling silver, pingvin, pärlemor, höjd 77 mm, vikt 14,3 g, kan stå upp utan stöd.