41 - 60 av 199
1234...10 Gå till

Avslutad | Moderna – Lördag 9 januari 1999

Klubbad för

SKÅL, silver på fyra fötter K Andersson 1937 d=17,7 cm, h=9,5 cm.

Utrop: 2 000 kr

SKÅL silver, klockformad med veckade kanter CG Hallberg Sthlm 1933 d=20 cm, h=10,5 cm.

2 700 kr

Utrop: 2 500 kr

BÄGARE, silver in och utvändigt förgylld, Markströms Uppsala 1942. h=19 cm, d=13,5 cm.

Utrop: 2 200 kr

BÄGARE, silver rutmönstrad, tyska stämplar importerad av NK, Sthlm 1918. H=14,5 cm, d=8,5 cm.

Utrop: 1 600 kr

2 VINKALKAR, silver hamrade, h=11,5 cm

900 kr

Utrop: 1 100 kr

2 BÄGARE, silver, släta, invändigt förgyllda, Johanna Gottschalk, Shlm, 1961-62.

Utrop: 850 kr

LJUSSTAKAR, silver, Kultakeskus, Tavastehus, Finland 1980, h=13 cm.

1 400 kr

Utrop: 1 600 kr

2 LJUSSTAKAR, silver, svenska stämplar ca 1960 h=7 resp 15 cm.

Utrop: 950 kr

6 PUNSCHKOPPAR, silver Hans Scherlund Järna 1960-tal.

Utrop: 1 600 kr

2 DOPMUGGAR, silver svenska stämplar 1960-tal h=6 resp 5,5 cm.

Utrop: 800 kr

ARMBAND 18K vikt 54.0 g italienskt flerfärgat guld

Utrop: 4 400 kr

ENSTENSRING, 14K guld med 1 briljant ca 0,75 ct J(CR)/P 2 stl 18 mm.

Utrop: 6 000 kr

3 BRILJANTER, plomberade totalt 0,69 ct G(TW)/VS.SI.

6 900 kr

Utrop: 6 800 kr

COLLIER strass

700 kr

Utrop: 800 kr

COLLIER, ARMBAND strass

900 kr

Utrop: 1 000 kr

RING, silver, Lapponia stl 18 mm.

400 kr

Utrop: 500 kr

KEDJA / HÄNGE, silver , Finland.

325 kr

Utrop: 400 kr

Smycken Slipshållare

SLIPSNÅL, 14K vitguld med briljanter ca. 0.23 ct. ca. W(H)/VVS-VS

2 000 kr

Utrop: 2 200 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld med briljanter 0.30 ct., 2 safirer 2.20 ct.

Utrop: 6 900 kr

HÄNGE / KEDJA, 18K guld med briljant ca. 0.03 ct. L= 50 cm, vikt 20.0 g

1 500 kr

Utrop: 1 700 kr