Avslutad | Klassiska – Lördag 19 mars 2016
ALLIANSRING, 18K guld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,11 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, engelska stämplar, vikt 4,6 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,71 ct, ca TW(G)/VS1, stl 16,5 mm, vikt 3,2 g, gravyr.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, kors, 11 briljantslipade diamanter ca 0,11 ctv, ca W-CR/ VS, längd 42-45 cm, vikt 2,1 g.
RING, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 2,10 ctv, ca W(H)/VS, 16 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, stl 16,75 mm, vikt 13,5 g, en mindre diamant med skada.
ALLIANSRING, 18K, vitguld, vikt 3,0 g 7 briljanter 0,35 cv, TW/VS, enl. gravyr, stl. 16,75 mm, GE-KÅ -88
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,45 ct, ca H(W)/SI1, stl 15,75+ mm, engelska stämplar, vikt 2,7 g, ett litet nagg i kronan och på kuletten.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,45 ct, ca Ca/VS, 12 åttkantslipade diamanter ca 0,25 ctv, stl 19 mm, vikt 3,9 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 16 briljantslipade diamanter ca 4,01 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 18 mm, vikt 6,7 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, odlad Tahitipärla, ca 12,30 mm, off round, åttkantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW/VS, infattade i ett hjärta, längd 42 cm, vikt 6,7 g.
ENSTENSRING, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,65 ct, ca W-TCr(H-I)/P1, stl 16,25 mm, vikt 2,1 g, tjock rondist
TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 briljanter ca 0,49 ctv, ca TW/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 3,3 g.
31 DIAMANTER, 1,45 ct totalt, briljantslipade, 9xca 0,025-0,03 ct/st och 22xca 0,055-0,06 ct/st, ca TW/VS (några SI).
CARMOSÉRING, 14K vitguld, blå safir, 10 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW(G)/SI, stl 16,75 mm, vikt 2,9 g.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, barockstil, GAB, Stockholm 1950, höjd 16 cm, vikt 445 g, fylld botten.
ARMBAND, 14K guld, 50 briljanter ca 2,00 ctv, ca Cr-Ca/VS-SI längd 18 cm, vikt 33,8 g