Avslutad | Klassiska – Lördag 19 mars 2016
CARLA LANZA, ring, 18K vitguld, svarta diamanter 0,76 ctv, briljantslipade diamanter 0,29 ctv TW/VS, Carlo Lanza, Italien, stl 17,25 mm, vikt 6,5 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, 7-7,5 mm, lås i 18K guld, safir 0,59 ct diamanter 0,04 ctv, 3 rondeller i 18K guld briljanter 3 x 0,17 ct.
RING, 18K vitguld, brun briljantslipad diamant 0,51 ctv, ca VS, 2 droppslipade akvamariner 0,40 ctv, stl 16,75 mm, vikt 3,3 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, pärlemor, briljantslipade diamanter 0,40 ctv, ca TW/VS, hjärta, längd 42 cm, vikt 4,4 g.
COLLIER, 14K guld/8K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,60 ct, ca W/VS, gammalslipad diamant ca 0,07 ct, ca W/SI, höjd 2,5 cm, vikt 2,0 g, kedjan trasig.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,46 ct, ca TCr/SI, 5 rosenslipade diamanter, vikt 2,4 g, stl 15,5, en rosenslipad diamant saknas, nagg på rondist.
BROSCH, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter ca 1,56 ctv, ca TW/VS, diam ca 2,3 cm, vikt 4,5 g,
ALLIANSRING, 18K guld, 9 briljantslipade diamanter 0,27 ctv, TW/VS, stl 17 mm, vikt 9 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, stl 16 mm, vikt 3,1 g, ett tiotal stenar med nagg.
HÄNGE, 18K guld, snäckcamé, 3,8 x 2,3 cm, kvinnofigur, svenska stämplar, tillv 1976, vikt 6,7 g.
TRESTENSRING, platina, 3 briljanter ca 0,48 ctv, ca TW(G)/VS1, Thomasson E A, Stockholm 1962, stl 17,5 mm, vikt 3,7 g