Avslutad | Klockor – Lördag 6 februari 2016
FICKUR, 48 mm, savonett, Boett nr. 18825, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, skadat glas, bucklor, ca 1930.
MORMORSUR, 32 mm, Boett nr. 78563, 14K guld, cylindergång, skadad urtavla, bucklor, mönster, ca 1890.
Klockor Eterna
ETERNA, Sahida, Ref nr. 2610.491 46402, damur, 14 (17,5) x 25 (31,5) mm, stål, quartz, safirglas, diamanturtavla (6 st. 8/8), 16 st briljanter (ca TW/VVS, ca 0,15 ctv), originallänk, viklås, ca 2008.
MORMORSUR, 35 mm, savonett, Boett nr. 309897, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, defekt, rosenstenar på boetten (saknas 6 st), innerlock i 14K guld, bucklor, ca 1910, etui, kedja.
DAMUR, 14 x 23 mm, Boett nr. 363031, 18K vitguld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, formverk, diamanter på boetten (10 st. 8/8), monogram, integrerad länk i 18K vitguld, längd 161 mm, ca 1935, etui (NK Uravdelningen Stockholm).
FICKUR, 51 mm, savonett, Boett nr. 122810, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, gravyr, ca 1935, läderpåse, etui (P.N. Wohlin A.B.)
Klockor Rado
RADO, DiaStar, Jubilé, Original, Cal ETA 2836-2, Serie nr. 02221938, Boett nr. 638.0308.3, herrur, 35 x 42,5 mm, hårdmetall, automatisk, safirglas, dag, datum, diamanturtavla (11 st. 8/8), originallänk (bicolour), viklås, Ref nr. 01972, ca 2000.
Klockor Raymond Weil
RAYMOND WEIL, W1, Ref nr. 3000, Serie nr. A 999259, damur, 30 mm, stål, quartz, safirglas, datum, ca 2000.
OMEGA, Constellation, Cal 1455, Ref nr. ST 795.1076, Boett nr. 795.1076, damur, 23,5 mm, stål, quartz, safirglas, urverk ej signerat, skadad urtavla, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 6051/013, ca 1988, box.
Klockor Bvlgari
BVLGARI, Diagono, Cal 080/TEEV, Verk nr. 518054, Serie nr. D 0320, Ref nr. DG 42 GV CH, kronograf, herrur, 42 mm, titan/18K guld, automatisk, safirglas (skadat), datum, integrerat gummiband, originalspänne i 18K guld, cert, december 2008, box, ytterkartong.
OMEGA, Speedmaster, Professional, "Special Italy", "Tachymetre", sk. "Moon Watch", Cal 861, Serie nr. 45447315, Ref nr. DD 145.0022, Boett nr. DD145.022 C.R.S, kronograf (defekt), herrur, 42 mm, stål/guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, originalspänne (stål, ej tidsenligt), ca 1987. Denna modell tillverkades endast för den Italienska marknaden i en limiterad upplaga om 500 st.
Klockor Oris
ORIS, Chronoris, Cal 672, Ref nr. 672.7564.41.54, Serie nr. 24-62069, kronograf, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, läderband, viklås, ca 2005.
OMEGA, Seamaster, Polaris, Multifunction, Serie nr. 51175713, PIC nr. 2440.50.00, Ref nr. DB 386.0822, Boett nr. 386.0822, herrur, 32 mm, analog/digital, stål/guld, quartz, safirglas, OBS: urverk ej signerat, integrerad originallänk (stål/guld), viklås, Ref nr. 1455/448, ca 1989.
ROLEX, "Mr. Picko & Mrs. Lena Troberg", Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 6917, Serie nr. 3338887, Cal 2030, Verk nr. 11423, Boett nr. 6917, damur, 26 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, Jubileelänk (skadad), viklås, totalvikt 50,4 gram, ca 1972.
A.LUGRIN, fickur, 58 mm, savonett, Boett nr. 294580, kvartsrepeter, kronograf (defekt), silver (0,875), ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1915.
FICKUR, 50,5 mm, Boett nr. 670579, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, gravyr, monogram, bucklor, ca 1923.
OMEGA, fickur, 51,5 mm, Boett nr. 3851531, 14K guld, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, bucklor, ca 1907.
FICKUR, 49,5 mm, savonett, Boett nr. 367688, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, ca 1940.
OMEGA, De Ville, Cal 562, Serie nr. 23061115, Ref nr. BA 162.0025, Boett nr. 162.025, herrur, 31,5 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, ca 1966.