Avslutad | Klockor – Lördag 6 februari 2016
Klockor Swatch
SWATCH, "James Bond 007 40th anniversary Collection", 20 st. klockor med James Bond 007 tema, cert (ej ifyllda), ca 1962-2002, boxar (några skadade), ytterkartong.
must de CARTIER, VLC, Cal 81, Boett nr. 881002 / 8863, damur, 24 mm, förgyllt silver, quartz, mineralglas, skadad urtavla, skadad boett, integrerat läderband, ca 1990.
SEIKO, Ananta, Cal 6R24, Serie nr. 980186, Boett nr. 6R24-00A0, herrur, 45 mm, stål, automatisk, safirglas, dag, datum, gångreservsindikator, skadad urtavla, glasbaksida, originallänk, viklås, Ref nr. 4A1W1-B-C, cert, december 2010, box, ytterkartong.
Klockor Jacques Lemans
JACQES LEMANS, kronograf, herrur, 44 mm, nr. 1-1117N, bicolour, quartz, mineralglas, datum, originallänk, viklås, ca 2006.
Klockor Oris
ORIS, ProDivers Chronograph (1000m/3281ft), Cal 674 (ETA 7750), Serie nr. 2988879, Ref nr. 01.674.7630.7154-Set, kronograf, herrur, 51 mm, titan, automatisk, safirglas, datum, heliumventil, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 07 8 28 71 PEB, integrerad originallänk, viklås, cert (ej komplett), ca december 2010, box (skadad), ytterkartong.
ENGLISH LEVER, "H.Stone, Leeds", fickur, 55 mm, Serie nr. 8993, Boett nr. 8993, silver, cylindergång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, bucklor, kedja i vitmetall, ca 1860.
OMEGA, fickur, 49,5 mm, savonett, Serie nr. 4310522, Boett nr. 5120058, silver, ankargång, skadad urtavla, minutvisare lös, glas löst, skadad boett, bucklor, ca 1913.
ROLEX, Oyster Perpetual, Date, Ref nr. 6916, Serie nr. 3645924, Cal 2030, Verk nr. 15737, Boett nr. 6919, damur, 25 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, defekt, Oysterlänk (folded), Ref nr. 7834-13/366, viklås, ca 1973.
TAG HEUER, 2000, Cal LWO 283 (ETA 2892-2), Ref nr. 154.006, kronograf, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, defekt, originallänk, viklås, Ref nr. 325/3, ca 1990.
J.F. BOUTTE, Geneve, mormorsur, 35 mm, savonett, Boett nr. 58516, 14K guld, ankargång, skadad urtavla (6/10), innerlock i 14K guld, mönster, ca 1915.
LONGINES, Conquest, Boett nr. 24977577 / 4009, kronograf, herrur, 40 mm, titan/doublé, quartz, safirglas, analog/digital, urverk ej signerat, integrerad originallänk, viklås, OBS: display defekt, ca 1995.
LONGINES, Conquest, Cal L161.2, Boett nr. 24586601, herrur, 33 mm, bicolour (titan/doublé), quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, integrerad originallänk, viklås, ca 1995.
ZENITH, Port-Royal, Cal 60,6, Ref nr. 02.0150.606, damur, 24,5 mm, stål, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, integrerad originallänk, längd 171 mm, ca 1985.
JAEGER-LE COULTRE, damur, 19 mm, Serie nr. 1386281, Boett nr. 761033, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, formverk, defekt, läderband, ca 1959.
Klockor Eterna
ETERNA-MATIC, Golden Heart, Cal 1419, Boett nr. 4092370, damur, 17 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, integrerad originallänk, längd 166-170 mm, totalvikt 22,9 gram, ca 1955.
OMEGA, damur, 17 x 17 (23,5) mm, Cal 483, Serie nr. 21342511, Ref nr. BA 511.041, Boett nr. 511041, 18K guld, manuell, skadad urtavla, ca 1964.
ROLEX, Precision, Ref nr. 8787, Boett nr. 967618, damur, 13,5 x 16,5 (24) mm, 18K guld, manuell, safirglas, skadad urtavla, formverk, ca 1959.
HENRI COURVOISIER, fickur, 55,5 mm, kvartsrepeter, Boett nr 8512, silver, cylindergång, nyckeldragare, skadad urtavla, bucklor, ca 1820.
ELGAR, Chronomètre, fickur, 51 mm, Boett nr. 44774, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1920, läderpåse.