Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 4 februari 2016
Klockor Atlantic
ATLANTIC, herrur, 35 mm, Cal ETA 2452, Boett nr. 3375, stål, automatisk, plexiglas (skadat), datum, skadad urtavla, krona saknas, ca 1955.
Klockor Excelsior Park
EXCELSIOR PARK, stoppur, 50 mm, Serie nr. 920892, vitmetall, mekanisk, 60 sek / 30 min, skadad urtavla, defekt, gravyr (G.I.F. 1941), ca 1941.
OMEGA, fickur, 48,5 mm, Cal 38.5L.T1, Serie nr. 8937518, Boett nr. 9867882, stål (staybrite), ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1941, skyddsboett, kedja.
CERTINA, damur, 22,5 mm, Cal 17-25, Ref nr. 1701.140, Boett nr. 5418084, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1960, metallänk ej original.
ZENITH, damur, 26,5 mm, Cal 106, Serie nr. 3283836, Boett nr. 8265752, stål (staybrite), manuell, plexiglas (skadat), liten sekundvisare, skadad urtavla, fasta bandstift, gravyr, ca 1940.
Klockor Elgin
ELGIN, fickur, 50 mm, Cal 211, (7 stenar, 16 size), Serie nr. 9534484, Boett nr. 1833887, doublé, ankargång, skadad urtavla, defekt, mönster, bucklor, ca 1902.
Klockor Elgin
ELGIN, fickur, 50 mm, Cal 313 (15 stenar, 16 size), Serie nr. 13015250, Boett nr. 1206250, doublé, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1908.
Klocktillbehör Rolex
JUBILEELÄNK, till Rolex herrur, 20/16 mm, stål, viklås, Ref nr. 62510H-G/555, längd 165-178 mm, ca 1982.
OMEGA, fickur, 52 mm, Boett nr. 1736138, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1900, fickurskedja i vitmetall (defekt).
Klockor Revue Thommen
REVUE, fickur, 50 mm, Cal G.T, Boett nr. 1671099, vitmetall, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1925, fickurskedja i vitmetall.
Klocktillbehör Jaeger-LeCoultre
URTAVLA, till Jaeger-Le Coultre Atmos, yttermått 135 mm, innermått 79 mm, silver, skadad, renoverad, ca 1930.
URTAVLA, till Le Coultre Atmos, yttermått 125 mm, innermått 74 mm, silver, skadad, ca 1950.
URTAVLA, till Jaeger-Le Coultre Atmos, yttremått 125 mm, innermått 74 mm, vit, skadad, ca 1970.
URTAVLA, till Jaeger-Le Coultre Atmos, 178 x 192 mm, skadad, ca 1960.
Klocktillbehör Raymond Weil
ORIGINALLÄNK, till Raymond Weill Traviata damur, doublé, bredd 14/14 mm, längd 160 mm (ej komplett), ca 1995.