Avslutad | Moderna – Lördag 16 januari 2016
TORÜN BÜLOW- HÜBE, silver, natursten, ca 1970-tal, halsringen är ostämplad, vikt 31,9 g.
STRÖMDAHLS, enstensring, 18K rodierat guld, briljantslipad diamant 0,16 ctv ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 4,6 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, stl 16,75 mm, vikt 3,1 g.
RING, 18K guld, 7 prinsesslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16 mm, vikt 5,3 g.
RING, 18K vitguld, 5 prinsesslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16 mm, vikt 6,3 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,38 ct, ca TCr(I)/VS, 8 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/VS, stl 16 mm, vikt 8,1 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,24 ct, ca TW(G)/SI, stl 16,5 mm, vikt 12,0 g.
GEORG JENSEN, årsbestick, 3 delar, sked gaffel och kniv, förgyllt silver, etuier, 1979.
ARMBAND, 18K vitguld, 34 briljanter ca 0,76 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, längd 18 cm, vikt 7,3 g.
COLLIER, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 2,17 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, längd ca 44 cm, vikt 18,3 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 40 briljanter ca 0,50 ctv, ca W-TCr/SI, stl 17 mm, vikt 1,9 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 21 briljanter ca 2,50 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 17 mm, vikt 3,1 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, svag blå färgton, ca VS, stl 17 mm, vikt 3,6 g.
COLLIER, 18K guld/vitguld, 47 briljanter ca 0,50 ctv, ca W(H)/VS-SI, längd 44 cm, vikt 5,1 g.